Tilrår løyve til planendring for Leikanger kraftverk
23.6.2017 09:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Løyve til bygging av kraftverket ble gitt i kgl.res. av 17.06.2016. Sognekraft AS har lagt fram ei revidert utbyggingsløysing med søknad om planendring for enkelte av tiltaka.
Den reviderte utbyggingsløysinga vil gje færre inngrep i Henjadalen, samstundes som inngrepa i Grindsdalen vil auke noko. Fleire av endringane kan avklarast gjennom NVE si godkjenning av detaljplan for kraftverket, mens nokon av endringane krev ny konsesjonshandsaming.
Planendringane som det konkret vert søkt om, og som treng nytt løyve, er:
- Sløyfing av overføring av Skulåna i Henjadalen.
- Utviding av deponi i Grindsdalen frå om lag 255 000 m3 til ca. 480 000 m3.
- Reduksjon av gjeldande minstevassføring i Henjaelvi frå 750 l/s til 504 l/s i sommarperioden 1. juni -15. august.
Høyringspartane positive til revidert løysing
Høyringspartane er gjennomgåande positive til den reviderte utbyggingsløysinga. Den nye løysinga vil redusere dei fysiske inngrepa i Henjadalen som er mykje brukt til rekreasjon og friluftsliv. Dei fleste høyringspartane er samstundes kritiske til reduksjon av minstevassføringa i Henjaelvi, som dei meiner vil være uheldig for mellom anna fisk, landskapsoppleving og friluftsliv. De same høyringspartane ber om at gjeldande krav til minstevassføring vert oppretthalde eller eventuelt auka.
NVE kan ikkje sjå at ei utviding av det konsesjonsgjevne deponiet i Grindsdalen vil gje nokon større verknader i driftsfasen, som ikkje lar seg avbøte i tilstrekkeleg grad.
Sløyfing av inntak av Skulåna vil gje noko lågare ressursutnytting og kraftproduksjon, men NVE vurderer likevel ressursutnyttinga som akseptabel sidan miljøverknadene også vil bli mindre. Lågare minstevassføring i Henjaelvi i sommarperioden vil truleg kunne føre til noko dårlegare miljøtilhøve i vassdraget samanlikna med gjeldande konsesjon. NVE rår derfor til at dagens krav til minstevassføring blir oppretthalde. Kraftverket vil med dei tilrådde planendringane produsere om lag 203 GWh/år. Det svarar til årlig straumforbruk til om lag 10 150 husstandar.
Olje- og energidepartementet vil stå for den vidare sakshandsaminga av planendringa for Leikanger kraftverk.
Dokumenta er tilgjengelege på nve.no.
Kontaktpersonar:
Avdelingsdirektør Rune Flatby, tlf. 416 78 203.
Seksjonssjef Carsten Stig Jensen, tlf. 908 50 206.
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge27.8.2026 16:46:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) varsler innføring av en rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge (NO3). Midt-Norge er avhengig av å importere kraft for å dekke forbruket. I år er magasinfyllingen lav, og da blir behovet for import større. På grunn av dette og usikkerheten rundt importmuligheter ser NVE behov for mer informasjon fra kraftprodusentene.
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten5.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
