Flommen på retur i nord, pause i regnet i sør

Status søndag:
Flommen på retur i Nord-Norge
Varmt vær har fått fart i snøsmeltingen nordpå, og vannføringen har økt i samtlige bekker og elver som kommer fra snørike områder.
- I flere vassdrag i de nordligste fylkene og nord i Nord-Trøndelag, har vi hatt flom på gult nivå, og enkelte steder på oransje nivå. Nå virker det imidlertid som om flommen er på retur i de fleste av vassdragene, sier Heidi Bache Stranden, hydrolog i NVE
I varslene som ligger på www.varsom.no er flomfaren i Nordland og Nord-Trøndelag nedjustert til grønt nivå, da NVE ikke lenger venter flomvannføringer her.
- I Troms og Finnmark opprettholdes gule varsler søndag og mandag siden vi fremdeles har flomvannføringer i enkelte av de store og mellomstore vassdragene, sier Stranden.
I Tana og Altaelva i Finnmark er det stor vannføring, men ikke flomvannføringer. Vannføringen her er synkende eller ventes etter hvert å synke. I Reisaelva og Målselva i Troms er det fremdeles flomvannføringer på gult nivå, men etter hvert vil også vannføringen i disse elvene synke.
Siden det er ventet kaldere vær i fjellet, venter ikke NVE ny flomtopp i denne omgang. Det ligger fremdeles mye snø igjen i fjellet, og den generelle faren for snøsmelteflom i nord i dagene og ukene fremover er fremdeles tilstede.
Fortsatt skredfare i Nord-Norge
NVEs jordskredvarsling har fått melding om enkelte sørpe-, flom- og jordskred som følge av det varme været i nord de siste dagene. For søndag opprettholdes jordskredvarsel på gult nivå for de nordligste fylkene.
- Skal du ut på tur, så husk på at det fremdeles er fare for sørpeskred, glideskred og våte snøskred, og planlegg turen din deretter. Om snøen i botner og forsenkninger er vannmettet og blå, bør du holde deg unna elveleier og terrengformasjoner som kan lede vann og sørpe. Glideskred løsner gjerne fra svaberg og i sider med gress og lyng, og sprekker i snødekket er ofte et tegn på økt fare. Du bør holde avstand til slike fjellsider, påpeker Heidi Bache Stranden.
Regnværet i Sør-Norge har (forbigående) gitt seg
- I vassdragene som ble truffet av de heftige regnbygene natt til lørdag, er vannføringen på retur de fleste steder. I Numedalslågen er vannføringen fremdeles på gult nivå, men vil ventelig avta etter hvert. Vi har ikke sendt ut flom- og jordskredvarsler for Østlandet i dag, søndag, sier hydrolog Heidi Bache Stranden i NVE.
Det ventes fremdeles regn og regnbyger flere steder i landet de nærmeste dagene, og faren for snøsmelteflom i nord er heller ikke over på sikt.
Abonner på varsler
NVEs varslingstjenester for flom og jordskredfare følger situasjonen tett, og minner om at oppdaterte varsler alltid finnes på varsom.no. Husk at du kan abonnere på varsler fra varsom slik at du får en sms eller en e-post når varslingsnivået i det området du er interessert i endres. Gå inn på https://abonner.varsom.no..
NVEs flomvakt: 404 36 000
NVEs pressetelefon: 489 97 667
Bilder


Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE sikrer Norge mot naturfarer - se kart, bilder og tiltak fra hele landet10.6.2025 09:50:36 CEST | Pressemelding
Hvordan beskytter vi i NVE norske lokalsamfunn mot flom, skred og andre naturfarer? Nå kan du selv utforske hva som er gjort av sikringstiltak i 2024 – fra Svalbard i nord til Vennesla i sør.
Lanserer digitalt søknadsskjema for områdekonsesjoner5.6.2025 12:25:18 CEST | Pressemelding
Nå kan søknader om områdekonsesjoner sendes inn digitalt. Det gjør det enklere for nettselskapene å levere gode konsesjonssøknader til NVE, via Min Side.
Fortsatt lite vann på Østlandet4.6.2025 13:09:15 CEST | Pressemelding
En usedvanlig snøfattig vinter, lite nedbør og høy temperatur denne våren har ført til tørke over store deler av Østlandet. Regnet som falt de siste dagene har hatt en begrenset innvirkning på grunnvannstanden og vannstanden i de store innsjøene på Østlandet. Svært lav grunnvannstand og lav vannstand i innsjøene og elvene kan fortsatt skape utfordringer utover sommeren.
Snøskredvarslingssesongen er over for i år31.5.2025 08:21:16 CEST | Pressemelding
31. mai markerer slutten på en nok en sesong med daglig, regional snøskredvarsling. Med over 4300 varsler og nærmere 14 000 observasjoner har både profesjonelle og frivillige bidratt til å gjøre fjellet tryggere for alle. Takk for at du har fulgt med, delt det du har sett og gjort kloke valg i fjellet.
NVE gir konsesjon til Grasmo og Magnormoen solkraftverk28.5.2025 15:53:55 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gir Differ Energy AS tillatelse til å bygge to solkraftverk i Eidskog kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom