Flommen på retur i nord, pause i regnet i sør

Status søndag:
Flommen på retur i Nord-Norge
Varmt vær har fått fart i snøsmeltingen nordpå, og vannføringen har økt i samtlige bekker og elver som kommer fra snørike områder.
- I flere vassdrag i de nordligste fylkene og nord i Nord-Trøndelag, har vi hatt flom på gult nivå, og enkelte steder på oransje nivå. Nå virker det imidlertid som om flommen er på retur i de fleste av vassdragene, sier Heidi Bache Stranden, hydrolog i NVE
I varslene som ligger på www.varsom.no er flomfaren i Nordland og Nord-Trøndelag nedjustert til grønt nivå, da NVE ikke lenger venter flomvannføringer her.
- I Troms og Finnmark opprettholdes gule varsler søndag og mandag siden vi fremdeles har flomvannføringer i enkelte av de store og mellomstore vassdragene, sier Stranden.
I Tana og Altaelva i Finnmark er det stor vannføring, men ikke flomvannføringer. Vannføringen her er synkende eller ventes etter hvert å synke. I Reisaelva og Målselva i Troms er det fremdeles flomvannføringer på gult nivå, men etter hvert vil også vannføringen i disse elvene synke.
Siden det er ventet kaldere vær i fjellet, venter ikke NVE ny flomtopp i denne omgang. Det ligger fremdeles mye snø igjen i fjellet, og den generelle faren for snøsmelteflom i nord i dagene og ukene fremover er fremdeles tilstede.
Fortsatt skredfare i Nord-Norge
NVEs jordskredvarsling har fått melding om enkelte sørpe-, flom- og jordskred som følge av det varme været i nord de siste dagene. For søndag opprettholdes jordskredvarsel på gult nivå for de nordligste fylkene.
- Skal du ut på tur, så husk på at det fremdeles er fare for sørpeskred, glideskred og våte snøskred, og planlegg turen din deretter. Om snøen i botner og forsenkninger er vannmettet og blå, bør du holde deg unna elveleier og terrengformasjoner som kan lede vann og sørpe. Glideskred løsner gjerne fra svaberg og i sider med gress og lyng, og sprekker i snødekket er ofte et tegn på økt fare. Du bør holde avstand til slike fjellsider, påpeker Heidi Bache Stranden.
Regnværet i Sør-Norge har (forbigående) gitt seg
- I vassdragene som ble truffet av de heftige regnbygene natt til lørdag, er vannføringen på retur de fleste steder. I Numedalslågen er vannføringen fremdeles på gult nivå, men vil ventelig avta etter hvert. Vi har ikke sendt ut flom- og jordskredvarsler for Østlandet i dag, søndag, sier hydrolog Heidi Bache Stranden i NVE.
Det ventes fremdeles regn og regnbyger flere steder i landet de nærmeste dagene, og faren for snøsmelteflom i nord er heller ikke over på sikt.
Abonner på varsler
NVEs varslingstjenester for flom og jordskredfare følger situasjonen tett, og minner om at oppdaterte varsler alltid finnes på varsom.no. Husk at du kan abonnere på varsler fra varsom slik at du får en sms eller en e-post når varslingsnivået i det området du er interessert i endres. Gå inn på https://abonner.varsom.no..
NVEs flomvakt: 404 36 000
NVEs pressetelefon: 489 97 667
Bilder


Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVEs sikringsarbeider mot flom og skred i Longyearbyen er ferdigstilt23.4.2025 10:29:48 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE), Longyearbyen lokalstyre og Sysselmesteren på Svalbard markerer torsdag 24. april at et omfattende sikringsarbeid i Longyearbyen er fullført. Etter flere år med analyser, planlegging og gjennomføring av tiltak, er byen nå sikret mot snøskred, og flom- og sørpeskred i et klima i rask endring.
Økende snøskredfare i påska16.4.2025 11:41:20 CEST | Pressemelding
I hele fastlands-Norge blir det nå mildt og skredfaren er økende. Snødekket svekkes av mildværet og skred kan løsne av seg selv, eller utløses lett av deg som ferdes i skredterreng. I Nord-Norge er snødekket lagdelt og vinterlig, og her vil snøskredfaren være betydelig.
Vårisen har kommet i skogsområdene i Sør-Norge - dette bør du vite11.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Våren er på vei, og isen svekkes og blir til våris med dårlig bæreevne. Det er derfor viktig å sjekke hvor hard isen er før du går ut på den. I lavlandet i Sør-Norge er mange vann isfrie, og isen er betydelig svekket i skogsområdene. Isforholdene er gode der det ligger sammenhengende snødekke, men mer usikre der snøen har smeltet. Isen svekkes også fortere på elver enn innsjøer.
Snøskredfaren i innledningen til påska10.4.2025 12:56:42 CEST | Pressemelding
Snøskredfaren ventes ikke å gi store utfordringer for beredskapen i starten av palmehelgen, men turgåere i fjellet må være godt forberedt og ta kloke valg basert på oppdatert skredvarsel.
NVE gir Statnett SF et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner10.4.2025 12:16:26 CEST | Pressemelding
Statnett SF AS får et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE). Bakgrunn for gebyret er at selskapet har gjennomført ulovlig hogst på Tjeldøya i Troms, i forbindelse med anleggsarbeid.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom