Samferdselsdepartementet

Finansiering av Stokkhaugen – Sunde (Laksevegen)

Del
Samferdselsdepartementet har i dag lagt fram forslag om finansiering av prosjekt og tiltak på fylkesveg 714 Stokkhaugen-Sunde (Laksevegen) i Sør-Trøndelag. Forslaget gjelder trinn 2 av utbyggingen.

Fylkesveg 714 mellom Stokkhaugen i Orkdal kommune og Sunde i Snillfjord kommune har lav standard. Manglende omkjøringsalternativer gjør vegnettet sårbart ved trafikkuhell, noe som fører til usikkerhet og tapte inntekter for næringslivet. Trinn 1 av utbyggingen ble vedtatt i 2013 og vil etter planen være nedbetalt i 2018. Dette forslaget gjelder trinn 2 av utbyggingen og omfatter:

- Ny veg utenom Krokstadøra, inkludert bruer over Snilldalselva og Bergselva samt Ålitunnelen

- Kryssing av Åstfjorden med bru og tunnel Tjønna – Mjøsaunet, og tunnel under Mjøneshatten

Finansieringen er basert på fylkeskommunale midler og bompenger. Det er lagt opp til at prosjektet skal inngå i ett av de nye regionale bompengeselskapene når disse er etablert. Anleggsstart for prosjektene i trinn 2 er planlagt til høsten 2017, med fullføring i 2020.

Prop. 133 S (2016-2017) Finansiering av prosjekt og tiltak på fv174 Stokkhaugen - Sunde i Sør-Trøndelag, trinn 2

Nøkkelord

Kontakter

Lenker

Om Samferdselsdepartementet

Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet
Akersgata 59 (R5)
Oslo

22 24 90 90http://sd.dep.no

Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.

Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Syv nye prosjekter skal teste ut løsninger for utslippsfrie anleggsplasser22.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding

– Klimagassutslippene i transportsektoren må ned, og da må vi også få ned utslippene fra anleggsplassene. Gravemaskiner, hjullastere, dumpere og andre store maskiner står for store utslipp av klimagasser. Derfor gir vi også i år tilskudd til syv ulike prosjekter for å teste ut ulike løsninger for på sikt å få anleggsplassene til å bli utslippsfrie, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Ring 1: Foreslår tungtrafikkfelt på E18 Asker–Holmen og samkjøring for elbil med to eller flere passasjerer på strekningen Holmen–Sandvika11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemelding

– Stengingen av Ring 1 har gitt store utfordringer for trafikkavviklingen vest for Oslo. Sammen med Statens vegvesen har vi lenge jobbet med å finne tiltak som kan bedre den trafikale situasjonen. Statens vegvesen foreslår nå å etablere tungtrafikkfelt på E18 mellom Asker og Holmen. Samtidig foreslås det å teste samkjøring for elbil med minst to passasjerer på strekningen fra Holmen og til Sandvika, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye