Informasjonsmøte om nye støtteordninger for kulturell og kreativ næring i Trondheim 4. mai
Regjeringen har i 2017 satt i gang en satsing for å skape vekst, verdiskaping og arbeidsplasser gjennom økt investering i og omsetning av kunst- og kulturproduksjoner. Målet er at økt forretningskompetanse, entreprenørskap og nytenkning vil bedre kunstnerøkonomien slik at flere kan livnære seg av kunstnerisk virksomhet.
Kulturrådet har i den forbindelse fått i oppdrag å opprette et kontor i Trondheim med navnet Kreativt Norge. Som et ledd i satsingen lyser Kulturrådet nå ut to tilskuddsordninger:
- Tilskuddsordning for næringsutvikling (7,4 mill. kroner)
- Tilskuddsordning for regional bransjeutvikling (10,1 mill. kroner). Begge med søknadsfrist 1. september.
Ordningen for næringsutvikling gir tilskudd til prosjekter som bidrar til at kunstproduksjoner får et større betalende publikum gjennom f.eks. økt distribusjon, markedsføring eller formidling. Målgruppe er kunstnere i samarbeid med aktører i mellomleddet mellom kunstner og marked (agenter, managere, gallerister, produsenter, arrangører og liknende.)
Tilskuddsordning for regional bransjeutvikling skal gi tilskudd til tjenesteutvikling og kompetanseheving innen nærings-, forretnings- og markedsutvikling. Ordningen henvender seg til etablerte regionale bransjeaktører. Midlene skal fordeles likt mellom Nord-, Midt-, Vest-, Sør- og Øst-Norge.
Program
1700 Velkommen! v/ varaordfører i Trondheim Hilde Opoku (MDG)
1710 Innledning om Kreativt Norge v/ direktør i Kulturrådet, Kristin Danielsen
1725 Innovasjon Norge v/ Bente Sofie Syversen: Satsing på entreprenørskap i kultursektoren
1735 Lansering av de nye tilskuddsordningene for kreativ næring, v/ Kulturrådet (Monica Larsson)
1805 Spørsmål og svar, innspill, dialog med salen.
Panel på scenen bestående av Kristin Danielsen, seksjonsleder/saksbehandler i Kulturrådet, Innovasjon Norge.
1845 Takk for i dag og kort oppsummering – hvor går veien videre? v/ Kristin Danielsen.
Møtet blir strømmet på Kulturrådets nettsider www.kulturradet.no
Utlysningene publiseres på Kulturrådets nettsider på formiddagen torsdag 4. mai.
Velkommen!
Kontaktpersoner:
Prosjektleder etablering Kreativt Norge, Per Olav Torgnesskar, tlf 986 56 865
Seniorrådgiver, seksjon for kreativ næring, Monica Larsson tlf 970 22 420
Seniorrådgiver kommunikasjon, Harald Skeie, tlf 957 95 825
Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
1 090 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2025 10:20:14 CET | Pressemelding
5 207 kunstnere søkte Statens kunstnerstipend i 2025. Nå er det klart hvem som får.
Ny undersøkelse: Folk flest mener det er riktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur31.1.2025 09:00:09 CET | Pressemelding
Samtidig ønsker 7 av 10 nordmenn å øke eller beholde den offentlige finansieringen til kunst og kultur.
Kulturdirektoratet starter klima- og miljøprogram for kultursektoren29.1.2025 14:02:58 CET | Pressemelding
Kulturdirektoratet er klare med et nytt klima- og miljøprogram for kultursektoren. Fem prioriterte tiltak skal få fart på det grønne skiftet i kulturlivet.
Ny rapport: Konsertinntektene falt i 202327.1.2025 10:19:12 CET | Pressemelding
Inntektene i den norske musikkbransjen gikk ned med 10 prosent i 2023, etter et rekordår i 2022. Den største årsaken er en kraftig nedgang i inntekter fra store konserter.
Fotografier av båtreisende og studenter i Trondheim blir nasjonal dokumentarv12.12.2024 12:01:30 CET | Pressemelding
For 78 år siden reiste tatere og romanifolket langs Sørlandskysten. Nå er fotografier fra disse båtreisene og studentlivet i Trondheim en del av Norges dokumentarv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom