IKT-sikkerhet: Regelverket må følge teknologiutviklingen
31.3.2017 08:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
- Vi ser at dagens regelverk i stor grad er dekkende og i samsvar med internasjonale standarder og praksis, men at det er behov for ytterligere presiseringer i regelverket slik at virksomheter og systemer i energisektoren beskyttes mot nye digitale trusler. I bunn og grunn handler det jo om at vi har en sikker strømforsyning til deg og meg som strømkunde, sier avdelingsdirektør Ingunn Åsgard Bendiksen ved Tilsyns- og beredskapsavdelingen i NVE.
Gjennomgangen kan leses i NVE-rapporten «Regulering av IKT-sikkerhet», som også er en oppfølging av Lysne-utvalgets anbefaling til NVE om å gjennomgå sektorregelverket og se på funksjonsbasert regelverk og bruk av standarder. I arbeidet med rapporten har NVE sett på nasjonalt og internasjonalt regelverk på området, samt internasjonale standarder.
Hovedanbefalingene i rapporten er:
- At NVE utarbeider krav til informasjonssikkerhet i henhold til et overordnet sikkerhetsregime, som plasserer informasjonssikkerhet som en del av det helhetlige arbeidet med forebyggende sikkerhet og beredskap i energiforsyningen.
- Tydeliggjøring av den generelle sikringsplikten mot uønskede hendelser og handlinger i dagens krav. Det bør stilles krav til grunnsikring for alle digitale informasjonssystemer hos aktører som har anlegg eller system av vesentlig betydning for produksjon, omforming, overføring, omsetning eller fordeling av elektrisk energi eller fjernvarme i energiforsyningen.
- At driftskontrollsystemer har strengere sikringskrav enn grunnsikring, og at det tas hensyn til driftskontrollsystemenes særegenhet med krav til særlig integritet og tilgjengelighet. Dette innebærer at systemer som overvåker og styrer energiforsyningen, for eksempel dagens driftskontrollsystemer, beholder dagens høye sikkerhetsnivå for driftskontrollsystemer.
- At lages en veileder på IKT-sikkerhet knyttet til beredskapsforskriften der NVE i større grad enn i dag henviser til og bruker begreper fra internasjonale standarder.
- Norge har i dag god forsyningssikkerhet. Men vi ser at både driftskontrollsystemer og administrative IT-systemer er del av digitale verdikjeder som kan krysse landegrensene. I fremtiden kan energiforsyningen bli enda mer automatisert. Vi ønsker med gjennomgangen som er gjort, og påfølgende regelverksoppdatering, å være så forberedt som vi kan slik at energibransjen, og i ytterste ledd strømkundene, skal være beskyttet mot bredden av digitale trusler, sier Bendiksen.
Ønsker innspill fra bransjen
Underveis i prosessen har energibransjen, leverandører og interesseorganisasjoner gitt innspill til gjennomgangen. NVE ønsker nå kommentarer og innspill til rapporten. Kommentarene blir behandlet før arbeidet med forskriften startes opp i NVE.
Innspill sendes til Janne Hagen, janh@nve.no innen 1. mai
Last ned NVE-rapporten «Regulering av IKT-sikkerhet»
Kontaktpersoner:
Seksjonssjef Eldri Holo, tlf. 22 95 92 60/970 96 895
Sjefingeniør Janne Hagen, tlf. 22 95 90 95/905 29 180
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE inviterer til høring og møter om havvindanlegg utenfor Utsira og Karmøy5.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
De to selskapene Utsira Nord Havvind DA og Harald Hårfagre AS ønsker å bygge havvindanlegg utenfor kysten av Rogaland. Det er planlagt å koble anleggene til kraftnettet på land i de to kommunene Utsira og Karmøy. Norges vassdrags- og energidirektorat inviterer til en offentlig høring og folkemøter i juni.
NVE innfører nye miljøtiltak i Søavassdraget23.4.2026 12:47:16 CEST | Pressemelding
NVE sett nye krav til drifta av vasskraftanlegga som ligg i reguleringsområdet til Søa kraftverk i Trøndelag. Målet er å betre forholda for elvemusling, laks og sjøaure samtidig som omsynet til kraftsystemet blir ivareteken.
NVE har fastsatt utredningsprogram for ny kraftledning mellom Bamble, Porsgrunn og Tønsberg21.4.2026 15:01:37 CEST | Pressemelding
NVE har fastsatt et utredningsprogram for en ny 420 kV kraftledning gjennom kommunene Bamble, Porsgrunn, Siljan, Skien, Sandefjord, Larvik og Tønsberg. Utredningsprogrammet beskriver hvilke temaer og traseer Statnett må utrede før de kan søke om konsesjon.
NVE vedtar nye konsesjonsvilkår for Åmelavassdraget17.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE har gjort en vurdering av behovet for nye miljøkrav i Åmelavassdraget i Møre og Romsdal og Vestland fylker. Konklusjonen er at vi ikke pålegger vilkår som påvirker kraftproduksjonen. NVE vedtar i stedet at Tussa Energi skal lage en tiltaksplan for å bedre forholdene for naturmangfoldet i de berørte vassdragene.
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
