Fenomenet sommerøl
15.7.2016 14:13:00 CEST | Ringnes | Aktuelt

Ølet så dagens lys i Trondheim i 1983. Initiativet til å lansere et mer eksklusivt øl kom fra daværende direktør hos E. C. Dahls Bryggeri, Jørgen B. Lysholm. Ølet ble derfor kalt Lysholmer Spesialøl. En dristig manøver på den tiden var valget om å tappe ølet på blanke flasker, som så langt kun hadde vært benyttet til brus. I tillegg ga de flaskene aluminiumsfolie og en særpreget, eksklusiv etikett, for å skille Lysholmer ut fra andre ølmerker. Ølets suksess sommeren 1983 førte til at Lysholmer ble et helårsøl. Sommerposisjonen til Lysholmer ble videreført på midten av 1990 tallet da Lysholmer Ice ble lansert som det første Ice-ølet i Norge.
I perioden med Sommerøl i butikk står segmentet for 5 % av volumet for total øl. I 2015 ble det solgt 4,6 liter sommerøl.Fellestrekk ved sommerøl er at nesten alt ølet konsumeres utendørs og at nesten 80 % konsumeres i perioden mai, juni og juli. Sommerølene karakteriseres også ved at de er lyse, lettdrikkelige, passer til lett sommermat og bør serveres iskaldt.
Kontakter
Nicolay BruusgaardKommunikasjonssjef
Tel:+47 900 84 257nicolay.bruusgaard@ringnes.noBilder
Om Ringnes
Ringnes AS er Norges største bryggeriselskap med ca. 900 medarbeidere. Selskapet eies av Carlsberg Group, som er et av verdens ledende bryggerikonsern. Vi leverer øl, brus og vann til hele det norske drikkemarkedet og vi er stolte av våre mange populære merkevarer!
Følg pressemeldinger fra Ringnes
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ringnes på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Ringnes
- Alkoholfritt har aldri vært mer relevant13.1.2026 09:27:37 CET | Pressemelding
Med starten av et nytt år ønsker mange å leve sunnere, trene mer og redusere alkoholforbruket – ofte gjennom en såkalt «hvit januar». For Ringnes betyr det økt interesse for alkoholfri drikke, en kategori som nå vokser raskere enn noen gang.
Drikker mer alkoholfritt øl i julen12.12.2025 09:53:32 CET | Pressemelding
Julen er høytid for hygge og gode måltider - og for mange er alkoholfritt øl en naturlig del av julebordet.
Nå er julebrusen her!13.10.2025 08:32:31 CEST | Pressemelding
Denne uken åpner salget av julebrusen i butikkene. Noen mener at midten av oktober er i tidligste laget for julebrusslipp, men ikke julebrusentusiastene. –For dem er det ikke en dag for tidlig. De har ventet lenge nok, sier julebrussjef i Ringnes, Victoria Marie Vatne.
Smaken av påske!11.4.2025 11:19:41 CEST | Pressemelding
Appelsiner, Kvikk Lunsj og selvfølgelig Solo i glasset. Nordmenn elsker påsketradisjoner.
Gatorade tar sats i Norge!10.2.2025 09:12:39 CET | Pressemelding
Den originale sportsdrikken fra 1965, kjent som verdens største sportsdrikkmerke, lanseres nå i to nye smaker. Det blir også første gang det lanseres en sukkerfri variant av Gatorade i det norske markedet. Som en del av satsningen har Gatorade inngått et spennende samarbeid med Holmenkollen Skifestival.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

