Nominert til Inkluderingsprisen 2016

En bredt sammensatt jury hadde 30 kandidater å velge mellom, og juryen falt til slutt på to trønderske idrettslag og ett idrettslag fra Oslo. Hvem som får hovedprisen avgjøres under prisutdelingen på Hamar under Idrettsgallaseminaret i forkant av selve Idrettsgallaen (som blir vist direkte på NRK1).
Kort om kandidatene:
Nordstrand idrettsforening (Allsport) ble startet av ivrige foreldre i samarbeid med Nordstrand idrettsforening og Lions Nordstrand i 2003. Allsportgruppa er et idrettstilbud til barn og ungdom med utviklingshemning. Allsportgruppa har siden starten hatt mange deltakere fra hele Oslo og omegn.
Nordstrand idrettsforening har jobbet kontinuerlig med å utvide tilbudet, og i dag er det ukentlige treninger i basis, fotball, håndball, svømming, golf og friidrett.
Nordstrand idrettsforening har også inngått gode samarbeid med andre idrettslag for å kunne gi sine utøvere et fullverdig treningstilbud. Både Lambertseter Friidrett, Lambertseter Svømming og Grønmo Golfklubb er samarbeidspartnere.
I 2007 arrangerte Nordstrand idrettsforening Løvelekene i friidrett for første gang. Lekene er åpne for utøvere med andre funksjonsnedsettelser. I 2016 ble lekene arrangert for 10. gang.
Nyborg idrettslag
Nyborg idrettslag på Byåsen i Trondheim er et ungt idrettslag, men har siden starten i 2004 vokst seg stor. Dette skyldes idrettslagets store søkelys på lavterskelaktiviteter, men også et bredt tilbud til funksjonshemmede.
Nyborg idrettslag var en av de første klubbene i landet som startet el-innebandy for bevegelseshemmede (2006), og aktiviteten er holdt gående i 10 år. Siden er også chairobics (sittende aerobic) og innebandy for utviklingshemmede kommet på programmet med ukentlige treninger. Idrettslaget har også kjørt treninger og samlinger i goalball, og starter opp igjen hvis det skulle oppstå ny interesse for det.
Idrettslaget kjørte også ukentlige sykkeltreninger for syns- og bevegelseshemmede i 2015, mens det i år er vært arrangert ei parasykkelsamling.
Idrett for funksjonshemmede er godt forankret i hovedstyret til Nyborg Idrettslag, og laget har alltid vært åpen for å ta opp nye idretter/aktiviteter.
Steinskjer friidrettsklubb
Steinkjer friidrettsklubb jobber målrettet med å rekruttere, tilrettelegge og utvikle aktivitetstilbud til utøvere med funksjonsnedsettelse. Klubben har trening for utøvere med funksjonsnedsettelse annenhver onsdag i friidrettshallen, og det er veldig populært.
I tillegg har klubben RaceRunning med trening hver mandag. RaceRunning er blitt en stor suksess i Steinkjer. Utøverne deltar jevnlig på stevner og er veldig motiverte til å trene og utvikle seg videre.
Klubben har et klart mål om å få med flere yngre utøvere. Det samarbeides godt med Steinkjer videregående skole i forhold til å rekruttere trenere. Det er viktig med flere trenerressurser og kompetanse for å beholde aktiviteten.
Bilder


Lenker
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Invitasjon til idrettstinget og ISF-tinget 202512.5.2025 09:53:03 CEST | Pressemelding
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité inviterer media til idrettstinget 2025.
Regjeringen lytter til idretten og bevilger nesten 2,2 milliarder til idrettsanlegg9.5.2025 11:59:53 CEST | Pressemelding
Regjeringen fordelte i dag idrettens andel av Norsk Tippings overskudd fra 2024. Totalt bevilges det 4,25 milliarder kroner til idrettsformål. Over halvparten går til idrettsanlegg.
Kjell Bjarne Helland blir ny generalsekretær i Norges idrettsforbund6.5.2025 09:58:39 CEST | Pressemelding
Kjell Bjarne Helland (59) er ansatt som generalsekretær i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité.
Valgkomiteens innstilling til idrettstinget 202523.4.2025 08:55:59 CEST | Pressemelding
Valgkomiteen i Norges idrettsforbund har ferdigstilt sitt arbeid og deres innstilling til idrettstinget i Oslo 23.-25. mai er nå klar.
NIFs valgkomité innkaller til møte med organisasjonen og pressen10.4.2025 10:34:15 CEST | Presseinvitasjon
NIFs valgkomité, ved leder Reinert Aarseth, inviterer til møte med organisasjonen og pressen onsdag 23. april kl. 08.30 til 09.15 i forbindelse med valgkomiteens innstilling til idrettstinget 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom