Vet du hvordan bilen din fungerer på glatt føre?

Arrangementet «Åpen dag» på NAFs øvingsbaner er gratis for alle – enten du er
NAF-medlem eller ikke. På øvingsbanene kan du få testet ut hvordan du og bilen din oppfører seg på glatt føre.
– Vi trenger alle å kjenne hvordan bilen vår oppfører seg på glatta. En rivende utvikling i førerstøttesystemer og rusten kunnskap, gjør det nødvendig å sette seg inn i hvordan bilen fungerer på vinterføre, forteller Engebretsen.
Alle som kjører bil tror at de vet hvordan de skal håndtere bilen på glatt føre, men vi vet at svært mange ikke vet hvordan de skal håndtere sin nye bil som er full av elektronikk. Hvert eneste år må bergingsbilene jobbe på spreng med å dra biler opp av grøfta når det første snøfallet kommer.
- Spør deg selv; om du skulle få en skrens i sving med den bilen du har, hvordan lønner det seg å reagere? Tenker du at det smarteste er å trå ned kløtsjen, bør du møte opp på banen å finne ut av dette, sier Engebretsen.
Under «Åpen dag» får du testet ut dine ferdigheter på glatt føre i trygge omgivelser. Det du lærer her kan være med på å redde ditt eget og andre medtrafikanters liv. Ungdom uten førerkort, men med trafikalt grunnkurs kan også kjøre på banen denne dagen. De må ha med seg en ledsager som er minimum 25 år og har hatt førerkort uavbrutt i fem år i den klassen de skal øvelseskjøre i.
– Møt opp på din lokale øvingsbane mellom klokken 11 – 15. Vær gjerne flere i bilen samtidig, slik at øvelsen blir lik din normale kjøring. Alle er velkomne til «Åpen dag» på NAF Øvingsbaner, avslutter Jan Ivar Engebretsen.
For detaljer om arrangementet, ta kontakt direkte med din nærmeste øvingsbane eller lokalavdeling. En oversikt over disse finner du på naf.no sine sider om NAFs Øvingsbaner og naf.no sine lokalavdelingssider.
Pressen er selvsagt hjertelig velkommen til å komme, og oppfordres til å ta med egen bil og prøve seg.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Ivar EngebretsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 909 18 410jan.ivar.engebretsen@naf.noMary Svartdahl ScherpenKurskoordinator i NAF Trafikktrening
Tel:918 82 140mary.schjerpen@naf.noBilder
Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Elbilbatteriene holder seg godt2.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skjulte skader og svekket batteri er en stor bekymring blant folk som vurderer å kjøpe brukt elbil. Nå kan NAF trygge bilkjøperne: – Vi har testet mer enn 3000 elbilbatterier, og det er liten grunn til å være bekymret for at batteriet ikke holder, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Skiltene må vekk når veiarbeidet er avsluttet30.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommeren står for tur og med den følger mye veiarbeid. NAF frykter bilister mister respekten for skilting som blir stående etter at arbeidet er avsluttet.
NAF henter Tina Rødahl som direktør for kommunikasjon og samfunn29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tina Rødahl er ansatt som ny direktør for kommunikasjon og samfunn i NAF, Norges Automobil-Forbund. NAF har nær 500 000 medlemmer og et stort frivillig apparat som dekker hele Norge.
Togreisende er minst fornøyd med hverdagsreisen24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAFs Trafikantbarometer 2025 viser at de som reiser med tog er minst fornøyd med hverdagsreisen av alle trafikantgrupper. Og de har blitt mindre fornøyd de siste årene.
Slik unngår du bilkø og ladekø på påskehjemturen20.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Første påskedag er den store hjemfartsdagen og da blir det fort kø både på veiene og ladeplassene. - Tenk alternativt om tidspunktet du reiser på, da unngår du køer, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom