13,5 millioner kroner til havutdanninger
– Havnæringene er våre største eksportnæringer og bidrar til verdiskaping over hele landet. Høy kompetanse er et av våre viktigste konkurransefortrinn, og regjeringen jobber for at havnæringene skal ligge i front av den digitale utviklingen, sier næringsminister Iselin Nybø.
I forbindelse med regjeringens oppdaterte havstrategi Blå muligheter ble det lyst ut 13,5 millioner kroner til å styrke kunnskapen om digitalisering i havrelaterte utdanninger. Nå er tildelingene klare. Fem prosjekter innen marine og maritime utdannelser får penger.
– Ny teknologi og digitalisering er viktig for de blå næringene, og ikke minst sjømatnæringen. Her trenger vi mer kompetanse, og det håper jeg disse prosjektene vil bidra til, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Prosjektene involverer bedrifter og går på tvers av flere utdanningsinstitusjoner. Flere av prosjektene skal utvikle undervisningsopplegg som kan kombineres med jobb.
Pengene er lyst ut og tildelt gjennom Diku (Direktoratet for internasjonalisering av kvalitetsutvikling i høgare utdanning).
Disse får støtte:
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet
Tildelt sum: 2 954 695.
Prosjekttittel: Vannkvalitet – innvirkning på fiskehelse.
Partnerinstitusjon: Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, samt samarbeidspartnere fra næringslivet.
Fagskolen i Ålesund
Tildelt sum: 1 040 000.
Prosjekttittel: Distribuert laboratorium for navigasjonssystemer.
Partnerinstitusjon: Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, samt samarbeidspartnere fra næringslivet.
UiT Norges arktiske universitet
Tildelt sum: 4 800 000.
Prosjekttittel: DIVA: Digital brukerkompetanse i havrelaterte utdanninger.
Samarbeidspartnere fra næringslivet, forskningsinstitusjon, statlig senter.
Fagskolen i Hordaland
Tildelt sum: 1 821 305.
Prosjekttittel: Digital og fleksibel maritim fagskoleutdanning
Samarbeidspartnere fra næringslivet (prosjektet er også knyttet til det Diku-finansierte prosjektet «Eg e-lærer maritim»)
Nordland fagskole
Tildelt sum: 2 884 000.
Prosjekttittel: Nasjonal samarbeidsplattform for simulatortrening.
Partnerinstitusjon: 7 forskjellige fagskoler, samt samarbeidspartner fra statlig virksomhet og næringslivet.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Brasil14.10.2025 13:39:22 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkjer São Paulo og Rio de Janeiro i Brasil 20.–24. oktober.
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Stabil snøkrabbekvote i 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom