Skanska bygger boligprosjekt i Tønsberg
15.11.2016 08:30:00 CET | Skanska Norge | Pressemelding

Boligprosjektet Foyntaket skal bygges på taket til det eksisterende kjøpesenteret Foyn Handelshus, som ligger i sentrum av Tønsberg. Prosjektet har et bygningsmessig volum på ca 4000 m2, fordelt på nybygg og rehabilitering av eksisterende bygg. Det skal bygges totalt 52 leiligheter i ulike størrelser og prisklasser samt et innbydende grønt fellesareal.
- Vi er veldig glad for å få tillit til å gjennomføre dette spennende byggeprosjektet. Vi i Skanska har gjennomført lignende utbygginger på toppen av eksisterende kjøpesenter. I tillegg til å utnytte tomtearealet på en smart måte bidrar dette prosjektet til å gjøre sentrum av Tønsberg enda mer levende, forteller distriktssjef Terje Nyborg Olsen i Skanska.
Foyntaket er et arkitektonisk spennende prosjekt. Handelshuset Foyn vil endre fullstendig karakter som følge av utbyggingen. Foyntaket er det første prosjektet som tar i bruk kvartalsoppdeling slik den nye byplanen for Tønsberg legger opp til. Fasadene er delt vertikalt med varierende materialbruk og ulike gesimshøyder for å oppnå bedre integrasjon med bygningen rundt. Materialvalget er tilpasset det historiske Tønsberg, samtidig som det arkitektoniske uttrykket er moderne.
- Vi er godt fornøyd med å få Skanska på laget og gleder oss til å komme i gang med neste byggetrinn i Foynkvartalet. Når dette byggetrinnet er ferdigstilt vil Foynkvartalet, bestående av både et moderne og innbydende handelshus og spennende boliger på toppen, være et viktig bidrag i arbeidet med å utvikle Tønsberg innenfor byplanens rammer, forteller Lars Kristian Bettum i Folksom AS, eierselskapet til Foyn Eiendom.
Nøkkelord
Kontakter
Terje Nyborg Olsen, distriktssjef Skanska Drammen: 45 86 93 93
Helge Strømsheim, prosjektsjef Skanska Drammen: 92 25 10 53
Annichen Bechholm Lindland, prosjektleder: 98 21 00 07
Bilder
Om Skanska Norge
Skanska i Norge
Skanska i Norge er en del av det internasjonale Skanskakonsernet og er ett av verdens ledende prosjektutvikler- og entreprenørselskap med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, utvikling av boliger og utvikling av prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Selskapet er notert på Stockholm børs. Basert på selskapets globale miljøkompetanse, sikter Skanska mot å bli førstevalget når det gjelder miljøriktige prosjekt. Konsernet har i dag 43 000 medarbeidere i utvalgte hjemmemarkeder i Europa og USA.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska skal utvikle datasenter i Namsskogan sammen med Bitzero20.10.2026 13:08:54 CEST | Pressemelding
Skanska og Bitzero har inngått en prosjektutviklingsavtale for Bitzeros planlagte datasenter i Tunnsjødal i Namsskogan kommune.
Skanska skal bygge Langevann helsesenter16.10.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Eigersund kommune om å prosjektere og bygge Langevann helsesenter. Kontrakten har en verdi på om lag 320 millioner kroner ekskl. mva.
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om Osterøytunet Omsorg+18.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om samspillsfasen for Osterøytunet Omsorg+. Prosjektet skal styrke kommunens helse- og omsorgstilbud, og skal nå videreutvikles før en eventuell beslutning om gjennomføring.
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen11.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen i Vestland – verdens lengste vegtunnel på 24,5 kilometer. Kontrakten har en verdi på om lag 1,6 milliarder kroner, og prosjektet skal bidra til økt sikkerhet og mer robust drift i en av Norges viktigste transportårer mellom øst og vest.
Skanska bygger nytt kulturhistorisk museum på Odderøya2.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska er godt i gang med byggingen av VIGA kulturhistorisk museum på Odderøya i Kristiansand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

