NORM-VET 2015: Fortsatt lite antibiotika-resistens i mat og dyr i Norge
Normvet-rapporten som utarbeides av Veterinærinstituttet på oppdrag fra Mattilsynet, viser at forbruket av antibiotika i norsk landbruk har blitt noe redusert det siste året, og at Norge fremdeles bruker minst antibiotika i matproduksjon når vi sammenligner med andre land.
Mengden antibiotika-resistente bakterier i Norge er så lav at man er nødt til å bruke en særegen laboratorietest for å i det hele tatt finne noen. Det er en dramatisk forskjell hvis vi sammenligner med andre land, hvor vanlige tester avdekker store mengder slike bakterier.
– Vi er fornøyd med at mengden resistente bakterier vi finner er så lav. Det er en bekreftelse på at det brukes svært lite antibiotika i matproduksjon i Norge, og maten er trygg å spise. Denne statusen er det viktig å opprettholde, sier Harald Gjein, administrerende direktør i Mattilsynet.
Norge er et av landene i verden som bruker minst antibiotika i matproduksjon. For å bevare den gode situasjonen vi har i landbruket kreves imidlertid koordinert innsats fra myndigheter, næring og forskningsmiljøer, spesielt i en situasjon hvor problemet med antibiotika-resistens vokser i andre land.
Innsats nytter
Norges gode status har ikke kommet, og vil ikke forbli slik, av seg selv. Det er svært viktig med gode smitterutiner på gårdene.
– Så lenge bøndene prioriterer god dyrevelferd og god dyrehelse, vil behovet for å bruke antibiotika være lite, sier Gjein.
God dyrehelse er fundamentet for å unngå antibiotikaresistente bakterier i landbruket.
Konkrete tiltak
Regjeringens handlingsplan mot antibiotikaresistens tar sikte på å ytterligere redusere bruken av antibiotika i landbruket med 10 % innen 2020.
Mattilsynet har en sentral rolle i å sørge for at det er mulig.
Blant de konkrete punktene Mattilsynet jobber med er å videreføre strategien på MRSA for at svinebesetninger ikke skal bli en permanent smittekilde til MRSA-bakterier. Videre jobber Mattilsynet med å styrke tilsynet med hvordan veterinærer forskriver antibiotika til både produksjonsdyr og kjæledyr. Jo mer antibiotika som brukes, desto større blir problemet. Veterinærer har helt klart et ansvar for å ikke forskrive mer antibiotika enn helt nødvendig.
– Rapporten viser at det totale forbruket av antibiotika til kjæledyr har blitt redusert, men det kan skyldes en overgang til de typene antibiotika som er forbeholdt mennesker. Hvis dette er tilfelle er det helt klart noe vi vil følge opp videre, sier Gjein.
Nøkkelord
Kontakter
Mattilsynets pressevaktTlf.: 469 12 910 (08.00 - 22.00)
kommunikasjon@mattilsynet.noLenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Første påvisning av blåtunge for sesongen5.8.2025 10:58:43 CEST | Pressemelding
Det er påvist blåtunge (serotype 3) på en ku i et storfeanlegg i Sandefjord kommune i Vestfold. Dette er første påvisning av nysmitte for sesongen 2025. Viruset ble påvist som ledd i kjøp og salg av livdyr. Blåtunge smitter ikke til mennesker, hverken via dyr eller mat.
Alvorlig ILA-situasjon i Vesterålen2.7.2025 13:59:34 CEST | Pressemelding
Siden 12. mai har det blitt påvist fem tilfeller av Infeksiøs lakseanemi (ILA) i Vesterålen. For å begrense videre smittespredning og oppdage eventuelle nye tilfeller av ILA, oppretter Mattilsynet totalt fire restriksjonssoner i dette området. Ved de to siste tilfellene blir området som overvåkes større enn vanlig.
Intensivert kontroll av ulovlige stoffer i importert sjømat25.6.2025 10:28:40 CEST | Pressemelding
Mattilsynet og Havforskningsinstituttet gjennomfører årlig flere kontroller av sjømat. I 2024 fant vi tre tilfeller av ulovlige legemidler i importert sjømat. To av funnene var av stoffet malakittgrønt som er helseskadelig og det andre stoffet var et antibiotika. Nivåene var lave, men basert på funnene vil vi ta flere analyser av disse stoffene i 2025.
Vaksinér kaninene dine mot kaningulsott21.5.2025 15:02:18 CEST | Pressemelding
Mattilsynet anbefaler kanineiere å vaksinere dyrene sine mot kaningulsott (RHD). Den alvorlige virussykdommen er den siste tiden påvist flere steder i Sør-Norge.
Gi hunden en trygg og god 17. mai – la den bli hjemme15.5.2025 11:21:01 CEST | Pressemelding
17. mai er en festdag for oss, men for hunder kan den være både skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å la hunden slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk – og heller feire nasjonaldagen i trygge, rolige omgivelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom