1 av 3 nordmenn utsatt for sykkeltyveri
26.7.2016 08:00:00 CEST | Redningsselskapet | Pressemelding

Undersøkelsen er utført av analysebyrået InFact på vegne av Securmark.
Årlig stjeles det sykler for flere titalls millioner kroner, og mange blir utsatt for de frekke sykkeltyvenes herjinger.
- Nordmenn får stadig dyrere sykler, og det er blitt mer normalt å eie flere sykler. Samtidig blir sykkeltyvene mer utspekulerte og tar høyere risiko fordi fortjenesten ved videresalg er god og risikoen for å bli tatt er lav, sier daglig leder i Securmark, Jostein Tveide.
- SVÆRT HØYE TALL
Det er sykkeleiere i Oslo (47,2 %) som oftest blir frastjålet sykler og sykkelutstyr.
- Tallene fra undersøkelsen både overrasker og sjokkerer oss; dette er svært høye tall som viser at sykkeltyverier rammer mange, sier Tveide.
Securmark har i snart 30 år tyverimerket verdigjenstander, primært båter og motorer, både med graveringer, micromerker og synlige advarselsmerker. Nå tas erfaringen og teknologien ut i tyverimerking av sykler og ski.
- Vi samarbeider med politi, tollvesen og grensepoliti i store deler av Europa med å hindre tyverier, samt å sikre og tilbakeføre verdier. Vi vet at systemet vårt fungerer, og ønsker nå å bruke dette til å tyverimerke ski og sykler, sier Tveide.
ANDERS JACOBSEN LEDER ARBEIDET
Til å lede salgsarbeidet har Securmark ansatt Anders Jacobsen. Den tidligere verdensmesteren og hoppukevinneren var selv svært påpasselig med eget utstyr i karrieren.
- For mange er det ikke bare selve verdien som betyr noe, men like mye at de blir frarøvet treningsøkta med kompisene og sykkelturen med familien. Sykkeleiere må fortsatt ta vare på syklene sine med gode låser og andre forholdsregler, men hvis uhellet skulle være ute vil de ha et system som øker sannsynligheten for å få den tilbake, sier Jacobsen.
Nøkkelord
Kontakter
Jostein TveideDaglig leder, Securmark
Tel:975 97 397jostein@securmark.noBilder


Lenker
Om Redningsselskapet
Securmark Scandinavia AS er et norskeiet firma som har spesialisert seg på tyverimerking. Vi arbeider aktivt sammen med politi, redningstjenesten og forsikringsbransjen for å hindre tyverier, samt sikre og tilbakeføre verdier. Selskapet ble etablert i Arendal i 1988 og eies av Redningsselskapet.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Redningsselskapets forventninger til regjeringens arbeid med statsbudsjettet 2027: – Kystberedskapen må styrkes10.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Når regjeringen samles til budsjettkonferanse for statsbudsjettet 2027, legger Redningsselskapet til grunn at maritim beredskap og drukningsforebygging prioriteres som en sentral del av arbeidet med «Trygghet for landet».
Nikodem (14) ble nummer 60 0004.3.2026 15:57:07 CET | Pressemelding
I et strålende solskinn og et iskaldt vann ble 14 år gamle Nikodem Karpinski fra Garnes ungdomskole i Bergen elev nummer 60 000 som har gjennomført Redningsselskapets drukningsforebyggende program «RS Trygg i vann». – Det er veldig viktig at vi kan redde oss selv eller noen som trenger hjelp, sier Karpinski.
Fire personer druknet i februar3.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Fire personer mistet livet i drukningsulykker i februar, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Så langt i år har sju personer druknet i Norge.
RS Sjøredningsskolen inngår avtale om HUET‑simulator27.2.2026 08:18:09 CET | Pressemelding
RS Sjøredningsskolen AS har inngått avtale med Seftec om kjøp av en simulator for trening på evakuering fra havarerte helikopter under vann, såkalt HUET (Helicopter Underwater Egress Training). Simulatoren er planlagt levert sommeren 2026.
Husk is- og kaldvannsvett i vinterferien12.2.2026 08:36:58 CET | Pressemelding
Vinterferien gir i år gode forutsetninger for is, lek og uteglede. Kunnskap, redskap og selskap på istur gjør opplevelsen tryggere og bedre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
