Skanska bygger nytt hovedkontor for Orkla

Prosjektet består av et kontorbygg med et bruksareal på 19.500 m2 samt 1.500 m2 boliger. Kontorbygget har en bygningskropp på 7 etasjer og et tårn på 16 etasjer. I tillegg kommer en parkeringskjeller.
Prosjektet har høye miljøambisjoner og skal ved ferdigstillelse miljøsertifiseres i henhold til BREEAM NOR-Excellent. Det blir et svært energieffektiv bygg med blant annet eget solcelleanlegg på taket. Prosjektet ligger svært sentralt på Skøyen - et av Oslos viktigste knutepunkt, og det blir bygget få parkeringsplasser, men til gjengjeld minimum 630 sykkelplasser.
- Vi er veldig glad for at Orkla har gitt oss muligheten til å realisere dette spennende og fremtidsrettede prosjektet. Nærheten til knutepunktet Skøyen og de høye miljøambisjonene gjør at alt ligger til rette for at prosjektet vil gi Orkla merverdi for investeringen. Sammen skal vi sørge for at prosjektet blir en suksess, sier Camilla Krogh, konserndirektør med ansvar for byggvirksomheten i Skanska Norge.
Orklas nye hovedkontor vil romme konsernledelsen, ledelsen for Orklas fem forretningsområder og flere av Orklas norske selskaper. I tillegg til kontorer skal det også bygges lokaler for produktutvikling og prøvekjøkken.
Byggestart er oktober 2016, og næringsdelen av prosjektet skal være ferdigstilt innen oktober 2018. Boligblokken vi stå klar for innflytting noe senere i desember 2018.
Kontakter
Pål P. Syse, kommunikasjonsdirektør Skanska Norge AS: 98 21 00 01
Marius Tunstad, Regiondirektør Bygg Oslo Skanska Norge AS: 45 86 93 06
Bilder
Om Skanska Norge
Skanska er et av verdens ledende prosjektutvikler- og entreprenørselskap med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekt i offentlig-privat samarbeid. Basert på selskapets globale miljøkompetanse, sikter Skanska mot å bli førstevalget når det gjelder grønne prosjekt. Konsernet har i dag 43.000 medarbeidere i utvalgte hjemmemarkeder i Europa og USA
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska skal bygge boliger i Bergen for Selvaag Bolig10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska og Selvaag Bolig har signert kontrakt om byggingen av det første byggetrinnet i Sandsliåsen Park til en kontraktsverdi på 187 MNOK. Prosjektet omfatter 72 nye leiligheter og blir en del av transformasjonen på Sandsli i Bergen.
Ny økonomisjef til Skanska Næringseiendom24.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Skanska Næringseiendom har ansatt Åsmund Ytreeide som økonomisjef. Han kommer til Skanska fra rollen som Head of Controlling i Nåbo (tidligere Bonava) og starter i juni.
Skanska bygger Vesterøya skole7.3.2025 09:07:22 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Sandefjord Kommune om bygging av Nye Vesterøya skole. Barneskolen har høye mål for klimagassreduksjon og har en kontraktsum på 409 millioner kroner.
Skanska signerer moderniseringskontrakt med Den Nationale Scene24.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Skanska og Den Nationale Scene (DNS) har signert kontrakt for modernisering av det ikoniske teaterbygget i Bergen. Kontrakten har en verdi på om lag 213 millioner kroner eks. mva. inkludert opsjoner og arbeidet starter 12. mai 2025.
Thomas Børnich blir ny konserndirektør for boligvirksomheten i Skanska7.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Thomas Børnich går inn i konsernledelsen og blir ny konserndirektør for boligutvikling i Skanska Norge. Senest fra 5. mai tar han over ansvaret etter Pål Aglen, som fortsetter i rollen som konserndirektør for byggvirksomheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom