Miljøhuset GK overoppfylte kravene til passivhus
– Et passivhus må være dokumentert tett, i motsetning til andre bygg. Vi har gjennomført fire tester og alle er langt under kravene. Byggentreprenør BundeBygg har gjort en kjempejobb, sier prosjektleder Espen Aronsen i GK Norge.
Miljøhuset GK er nå snart ferdig til innflytting. For å kunne klassifiseres som passivhus må luftlekkasjetallet for bygget dokumenteres med trykktester.
Kravet til maksimalt luftlekkasjetall er 0,60 (n50, luftskifte pr. time ved 50 Pa undertrykk). Det er i løpet av byggeperioden gjennomført tre trykktester på forskjellige deler av bygget, og med meget gode resultater; 0,12 – 0,26 – 0,34. Den avsluttende trykktestingen av hele bygget viste et lekkasjetall på 0,23, cirka 60 prosent bedre enn kravet.
Seniorrådgiver Frode Gjerstad i Enova har vært tilstede under to trykktester av bygget på Ryenstubben, også nå sist da hele bygget ble testet.
– Jeg har lært mye og jeg er imponert over kvaliteten på utførelsen og engasjementet som er vist fra alle som arbeider med prosjektet. Prosjektet har et dokumentert lekkasjetall på cirka 1/3-del av et allerede svært ambisiøst nivå. Dette er rett og slett imponerende, sier Gjerstad.
Prosjekteringsleder Bjørn Hauge hos BundeBygg er også svært fornøyd med resultatene teamet har oppnådd. Hauge sier det viktigste har vært at hver enkelt medarbeider har vært med på laget og har forstått viktigheten av høy kvalitet på det arbeidet som utføres.
– Byggebransjen skulle jo, litt flåsete sagt, ha bygget med Miljøhus-kvalitet helt siden fukt- og vindsperrer ble tatt i bruk. Dette er ikke forskning, men det er en utfordring å levere så god kvalitet når det meste handler om fremdrift, kostnader og bunnlinje. Et godt tømrerteam ble kurset litt på forhånd, samt at vi har fulgt opp og fokusert på kvalitet i alle prosesser. Vi har lært og vi er blitt målt kontinuerlig, sier Hauge.
Miljøhuset GK åpnes offisielt 23. August. GK Norge og GK Konsern flytter inn i sitt nye bygg i begynnelsen av juni.
Kontaktinformasjon GK:
Espen Aronsen
Fagansvarlig, energi
espen.aronsen@gk.no
Bilder

Om GK Gruppen
GK Gruppen er Skandinavias ledende totaltekniske entreprenør og servicepartner med en omsetning på 6,5 milliarder kroner. Med rundt 3000 ansatte og over 80 kontorer i Norge, Sverige og Danmark, leverer vi smarte og bærekraftige løsninger innen ventilasjon, kulde, byggautomasjon, elektro og rør. Vår misjon er å bygge bærekraftige samfunn for generasjoner.
Følg pressemeldinger fra GK Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GK Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra GK Gruppen
Anne Marthe Økland er ny regionsdirektør Entreprise Vest17.6.2025 17:17:46 CEST | Pressemelding
Anne Marthe Økland (39) er ansatt som ny regionsdirektør for Entreprise Vest. Hun har vært konstituert i rollen siden 16. mai i år.
GK Gruppen 1. kvartal 2025: Høy aktivitet i fortsatt utfordrende marked16.5.2025 09:15:00 CEST | Pressemelding
GK opprettholder et høyt aktivitetsnivå i årets første kvartal og driftsinntektene økte. Markedsforholdene er fortsatt krevende, men GK har vunnet flere spennende serviceoppdrag, blant annet for Forsvaret, som er med på å sikre en god ordrereserve.
GK presenterer års- og bærekraftsrapport for 20245.5.2025 16:39:56 CEST | Pressemelding
GK er stolte av å presentere vår års- og bærekraftsrapport for 2024. Rapporten gir en omfattende oversikt over våre resultater, bærekraftsinitiativer og fremtidige mål.
Veronica Paulsen Haga er ny regionsdirektør Stor-Oslo Service30.4.2025 13:06:13 CEST | Pressemelding
Veronica Paulsen Haga (48) har vært konstituert i rollen som regionsdirektør for Stor-Oslo siden mars, og trer formelt inn i rollen 1. juni.
Per Arve Ekle blir ny divisjonsdirektør Service24.4.2025 11:17:52 CEST | Pressemelding
Per Arve Ekle (53) er ansatt som divisjonsdirektør Service i GKs norske virksomhet. Ekle er i dag divisjonsdirektør Byggautomasjon i samme selskap, men tar nå over lederskapet for GKs største divisjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom