Mange husholdningskunder byttet kraftleverandør i fjor
22.2.2012 12:12:35 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
- Leverandørskifteundersøkelsen viser at mange bytter kraftleverandør også når strømprisene er lave, og at det også ved lave strømpriser kan være penger å spare på å bytte kraftleverandør. Prisforskjellen mellom den dyreste og billigste spotpriskontrakten på Konkurransetilsynets oversikt er 550 kroner per år for en strømkunde i Oslo med et forbruk på 20 000 kWh, sier Anton Eliston, førstekonsulent i seksjon for kraftmarked i NVE.
Det var særlig i 4. kvartal at aktiviteten i 2011 var høyere enn i 2010. I 4. kvartal i fjor skiftet 78 900 husholdninger kraftleverandør, en oppgang på 18 prosent i forhold til samme kvartal året før. NVEs beregninger viser at det er store prisforskjeller mellom de ulike kraftleverandørene, og mellom de ulike typene kontrakter.
Anslag fra SSB viser at 55 prosent av husholdningskundene befinner seg på kontrakter som er tilknyttet spotprisen, men de fleste av disse er på kontrakter som ikke finnes på Konkurransetilsynets hjemmeside. NVE oppfordrer strømkundene til å benytte Konkurransetilsynets kraftprissider til å sammenlikne tilbud fra de ulike kraftleverandørene før de skifter leverandør.
- Alle strømkunder bør studere fakturaen fra kraftleverandøren for å få et bevisst forhold til hva de betaler for strømmen. Konkurransetilsynets kraftprissider er myndighetenes offisielle portal for å sammenlikne priser og vilkår for kjøp av strøm i din kommune. Ved valg av leverandør er det klokt å lytte til Forbrukerombudets råd om å velge en kraftleverandør som tilbyr etterskuddsvis fakturering, påpeker Eliston.
Last ned hovedtall fra NVEs leverandørskifterapport fra www.nve.no.
Kontaktpersoner:
Førstekonsulent Anton Jayanand Eliston, tlf 22 95 98 81
Rådgiver Stian Henriksen, tlf 22 95 92 08
Kommunikasjonsrådgiver Arne Søiland, tlf 40 21 01 50
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Generelt gode isforhold i vinterferien, men lokale forskjeller gjør at du må gjøre fornuftige veivalg på isen13.2.2026 11:21:15 CET | Pressemelding
I dag starter vinterferien i flere fylker og mange vann har nå farbar is, både i fjellet og lavlandet.
Kraftig økning i antallet konsesjonsavgjørelser i NVE11.2.2026 13:40:26 CET | Pressemelding
I 2025 fattet NVE avgjørelser i over 760 konsesjonssaker. Det er over 200 flere avgjørelser enn året før. I tillegg ble mer 300 detaljplaner behandlet. Tiltakene NVE har gjennomført for å øke kapasiteten og effektiviteten i saksbehandlingen gir resultater.
Vintertørke langs kysten fra Sørlandet til Nordland11.2.2026 08:53:57 CET | Pressemelding
Flere områder i Sør-Norge opplever nå svært lave vannivåer, frost i bakken og is i elver etter en uvanlig tørr og kald januar og første del av februar. NVE ber beredskapsaktører følge med på vannforsyningen og mulige væromslag utover vinteren og de kommende ukene.
NVE har fastsett utgreiingskrav for nye kraftleidningar mellom Sauda og Gismarvik10.2.2026 10:34:32 CET | Pressemelding
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsett utgreiingsprogram for nye kraftleidningar i Sauda, Etne, Vindafjord og Tysvær kommunar. Programmet beskriv krav til tema og trasear, som må utgreiast før Statnett kan søkje om konsesjon.
NVE er ikke bekymret for forsyningssikkerheten denne vinteren4.2.2026 14:40:47 CET | Pressemelding
En lang kuldeperiode har bidratt til høy kraftproduksjon og lavere nivå i norske vannmagasiner. Samtidig har det aldri vært så lite snø i fjellet i sørlige Norge. NVE er likevel ikke bekymret for at det skal bli knapphet på kraft denne vinteren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
