Utleiemegleren

En liten pust i bakken utleieprisene i januar. Investorene er på vei tilbake. Prisrekord i Stavanger.

1.2.2012 12:30:05 CET | Utleiemegleren | Pressemelding

Del
Pressemelding fra Utleiemegleren – 01. februar 2012 En liten pust i bakken utleieprisene i januar. Investorene er på vei tilbake. Prisrekord i Stavanger.

Oslo:

Siste utleieprisoversikt fra Utleiemegleren for januar 2012 viser at det nå i snitt koster 7 757 kroner per måned å leie en 1-roms leilighet i Oslo. Dette er en oppgang på 1,3 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 8,0 prosent. 

I snitt kostet det 9 403 kroner å leie en 2-roms leilighet i Oslo i januar 2012, dette er en nedgang på 6,8 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en nedgang på 5,9 prosent.

En 3-roms leilighet i Oslo koster nå i snitt 12 568 kroner å leie i måneden. Dette er en nedgang på 3,7 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor, er det en nedgang på 2,0 prosent.

- Det var en litt roligere januar i utleiemarkedet etter en hektisk sluttspurt i fjor, sier kommunikasjonssjef Nikolaos Farmakis i Utleiemegleren.

- Samtidig er det fortsatt stor interesse for utleieboliger med god beliggenhet, sier han.

Han legger til at investorene nå virkelig har fått øyne opp for utleieboliger.

- Hadde man en ekstra bolig før, så solgte man den typisk så snart man fikk en grei pris i et stigende boligmarked. Nå ser vi at mange flere velger å beholde utleieboligen, sier Farmakis.

Fremover tror Utleiemegleren på fortsatt press på utleieprisene i de store byene. Det er fortsatt for få utleieboliger og mange som trenger å leie en bolig i de sentrale strøkene.

Trondheim:

I snitt kostet det 12 214 kroner å leie en 3-roms leilighet i Trondheim i januar 2012, dette er en oppgang på 9,4 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.

Stavanger:

I snitt kostet det 12 093 kroner å leie en 2-roms leilighet i Stavanger i januar 2012, dette er en oppgang på 11,1 prosent fra måneden tidligere. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 20,3 prosent.

Det har aldri blitt registrert en så høy snittpris for å leie en 2-roms leilighet i Stavanger.

I snitt kostet det 16 833 kroner å leie en 3-roms leilighet i Stavanger i januar 2012, dette er en oppgang på 27,7 sammenlignet med samme måned i fjor.

Kun en gang tidligere har det blitt registrert en så sterk snittpris for å leie en 3-roms leilighet i Stavanger.

Romerike:

I snitt kostet det 8 000 kroner å leie en 2-roms leilighet på Romerike i januar 2012, dette er en nedgang på 2,5 prosent sammenlignet en måned tilbake. Sammenlignet med samme måned i fjor er det en oppgang på 6,5 prosent.

- Det er stadig økende priser på Romerike. Vi opplever at det er høyere leiepriser enn vi noen gang har gjort. En nyere 2-roms i Lillestrøm har begynt å koste 10.000,- kroner. Og skal du ha 2 soverom må man fort betale over 13.000,- kroner i Lillestrøm. Dette er et resultat av at det er færre boliger på utleiemarkedet på hele Romerike om dagen, forklarer daglig leder for Utleiemegleren avdeling Romerike, Karsten Olsen.

Han legger til at investorene i hans område har begynt å våkne og at det er mange som ønsker å invester i bolig.

- I tillegg er det mange boligprosjekter som er på gang. Særlig bygges det mye på Jessheim, men også Lørenskog har våknet til liv nå, sier Olsen

Bærum:

I Bærum er prisene stabile.

Bergen:

Utleieprisene i Bergen svakt stigende

- Vi har de siste månedene  fått noen henvendelser fra personer som har forsøkt å selge boligen sin uten hell og som derfor ønsker å leie den ut i stedet. Denne type henvendelser hadde vi omtrent ingen av i vår og i sommer da salgsmarkedet var svært hett, sier daglig leder for Utleiemegleren avdeling Bergen, Eirik Hove.

Drammen:

Utleieprisene i Drammen er stabile.

Kontakt de enkelte daglige lederne på hvert kontor for forklaringer til statistikken.

Daglig leder Geir Skogheim Utleiemegleren Frogner, mobil 95 02 36 64

Daglig leder Eirik Hauge Utleiemegleren Stavanger, mobil 93 06 00 31

Daglig leder Eirik Hove Utleiemegleren Bergen, mobil 90 98 62 29

Daglig leder Eivind Sveen Utleiemegleren Drammen, mobil 97 71 18 81 

Daglig leder Tom Anders Andersen Utleiemegleren Lysaker, mobil 90 99 43 35

Daglig leder Karsten Olsen Utleiemegleren Lillestrøm, mobil 91 57 26 38

Daglig leder Magnus Wennberg Utleiemegleren Grønland, mobil 93 45 88 42

Daglig leder Heiki Høyer-Andreassen Utleiemegleren Homansbyen, mobil 46 97 93 05

Daglig leder Vemund Holmen Utleiemegleren Sinsen, mobil 91 56 49 02

For andre kommentarer eller tilgang til statistikken vennlig kontakt kommunikasjonssjef Nikoalos Farmakis, mobil 92 25 41 48 – e-post: nikolaos.farmakis@utleiemegleren.no

Om Utleiemegleren:

Utleiemegleren er Norges største meglerforetak på utleie og forvaltning av boliger for private og bedrifter. Totalt har de 7 100 boliger i sin portefølje. Selskapet ble startet i 1995 og har kontor i Bergen, Trondheim, Stavanger, Lillestrøm, Drammen, Lysaker og fire kontorer i Oslo. Utleiemegleren har 110 ansatte.

Om Utleiemegleren

Utleiemegleren
Utleiemegleren
Josefines gate 18
0351 Oslo

22 93 29 00https://www.utleiemegleren.no/

Om Utleiemegleren:

Utleiemegleren er Norges ledende meglerforetak av boliger til private og profesjonelle aktører. Utleiemegleren har over 17 000 boliger i sin portefølje. Selskapet ble startet i 1995, og har kontorer i Bergen, Trondheim, Stavanger, Lillestrøm, Jessheim, Drammen, Lysaker, Kristiansand, Østfold, Vestfold og Oslo. Utleiemegleren har i dag cirka 200 ansatte. 

Følg pressemeldinger fra Utleiemegleren

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utleiemegleren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Utleiemegleren

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye