Konsesjon til fjernvarmeanlegg på Fagernes
19.9.2011 12:15:03 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Varmesentralen i anlegget vil være plassert bak Valdreshallen, nord for Fagernes sentrum.
Etter NVEs vurdering vil anlegget gi besparelser i bruk av elektrisk energi og olje, og bidra til å redusere utslipp av CO2
.
Etter NVEs vurdering er etablering av fjernvarmeanlegget på Fagernes samfunnsmessig rasjonelt, og anlegget vurderes å ha samfunnsøkonomisk gevinst sammenlignet med varmeløsninger i enkeltbygg. Tiltaket vil etter NVEs vurdering ikke gi negative virkninger for allmenne interesser av betydning.
Avslag til Valdres Energiverk
NVE avslår samtidig søknaden om konsesjon for det samme området fra Valdres Energiverk AS. I vurderingen av de to konkurrerende søknadene har NVE vektlagt at Valdres Biovarme AS er den av søkerne som først søkte om konsesjon. Fremlagte løsninger er ellers i hovedsak vurdert som like gode.
NVE konstaterer at Valdres er en innlandsregion med store bioenergiforekomster. Et bioenergibasert fjernvarmeanlegg på Fagernes vil etter NVEs vurdering også kunne gi positive virkninger for andre samfunnsinteresser i regionen.
Les mer på www.nve.no/konsesjoner
Kontaktpersoner i NVE:
Jørgen Kocbach Bølling tlf. 22 95 93 89
Sissel Jakobsen, tlf. 22 95 93 25
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge27.8.2026 16:46:37 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) varsler innføring av en rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge (NO3). Midt-Norge er avhengig av å importere kraft for å dekke forbruket. I år er magasinfyllingen lav, og da blir behovet for import større. På grunn av dette og usikkerheten rundt importmuligheter ser NVE behov for mer informasjon fra kraftprodusentene.
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten5.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
