En av seks pårørende bekrefter branntilløp hos eldre

- Det er en tankevekker at så mange har opplevd brann eller branntilløp. Det er viktig at både nasjonale og lokale myndigheter tar dette inn over seg, og sørger for å bidra til en brannsikker hverdag for denne delen av befolkningen. Det er også svært viktig at pårørende kjenner sin besøkelsestid, og snakker om dette med sine eldre slektninger eller naboer, sier Tor Erik Skaar i Norsk brannvernforening.
Brannvernforeningen jobber sammen med KLP om informasjonsprosjektet «Bry deg før det brenner». De ønsker å motivere pårørende til å gjøre grep som ivaretar brannsikkerheten hos foreldre og besteforeldre, og budskapet er at ganske enkle tiltak kan bidra til økt brannsikkerhet.
- Tallet på branner og branntilløp hos eldre er urovekkende høyt. Vi oppfordrer alle som er pårørende til å ivareta sine kjære. En god samtale og et par små tekniske innretninger kan være nok til å unngå branner og branntilløp. Det kan rett og slett bidra til at menneskeliv ikke går tapt, sier Elin Evjen, direktør i KLP Skadeforsikring.
Engasjerte brannvesen
Rundt 30 brannvesen over hele landet gjennomfører i disse dager informasjonsaktiviteter rettet mot pårørende. Mange har stand på kjøpesentre og andre steder hvor mye folk samles. I tillegg spres budskapet via sosiale medier. På siden facebook.com/brydegfordetbrenner er det mange gode råd om hva pårørende kan gjøre for å forebygge brann hos eldre mennesker.
Noen små grep kan redde liv:
- Bytt batteri i røykvarsleren ved behov
- Test at røykvarsleren fungerer, og vurder behovet for en spesialvarsler
- Flytt på eller fjern møbler som står foran rømningsveier
- Diskuter en rømningsplan for de det gjelder
- Kjøp inn alternativt slokkeutstyr (f.eks. brannteppe, slokkespray eller lignende)
- Sørg for å få installert en komfyrvakt
- Diskuter brannfaren ved bruk av komfyren
- Erstatt farlige kilder til opptenning i peis og vedovn med tennbriketter/tennposer
- Bestill en el-sjekk av boligen
- Fjern støv fra elektriske apparater
- Kjøp stearinlys som går på batteri
- Fjern brennbar pynt fra mulige antennelseskilder
- Skaff et røykeforkle hvis den det gjelder røyker
- Diskuter faren ved å røyke på sengen
Fakta om undersøkelsen:
Undersøkelsen ble utført høsten 2014 av TNS Gallup etter oppdrag fra Norsk brannvernforening og KLP.
Andre funn i undersøkelsen:
- 26 prosent tror at brannsikkerheten for de eldre er ganske eller svært dårlig
- 35 prosent oppgir at de ikke har nok kunnskap om brannsikkerhet for de eldre
- 45 prosent sier de ikke har hatt samtaler med de eldre om brannsikkerhet
For mer informasjon, ta gjerne kontakt med:
Tor Erik Skaar, informasjonsrådgiver i Norsk brannvernforening: mob. 917 24 306
Elin Evjen, direktør i KLP Skadeforsikring: mob. 995 36 346
Nøkkelord
Bilder
Om KLP
Kommunal Landspensjonskasse (KLP) er Norges største livsforsikringsselskap. Selskapet leverer pensjons-, finans- og forsikringstjenester til kommuner og fylkeskommuner, helseforetak og til bedrifter både i offentlig og privat sektor, og til deres ansatte. KLP-konsernet har en forvaltningskapital på 553 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Eiendom kjøper sentral eiendom i Stockholm for 1480 MSEK11.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått en avtale med Barings om kjøp av Härolden 44, også kalt Fleming 7, i Stockholm. Overtakelse er planlagt i starten av september 2025.
KLP utelukker to våpenprodusenter30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP og KLP-fondene ekskluderer selskapene Oshkosh Corporation og Thyssenkrupp for salg av våpen til militæret i Israel.
KLP Banken senker rentene med inntil 0,30 prosentpoeng20.6.2025 09:58:27 CEST | Pressemelding
KLP Banken setter ned boliglånsrentene med inntil 0,30 prosentpoeng og innskuddsrentene med inntil 0,25 prosentpoeng.
KLP kjøper utleieboliger for 3,3 milliarder kroner28.5.2025 06:56:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom kjøper eiendomsporteføljen til Selvaag Utleiebolig AS for 3,3 milliarder kroner, og blir med det en av Norges største innenfor utleiebolig.
Solid financial buffers protect customers15.5.2025 07:07:42 CEST | Press release
KLP's first-quarter figures are characterised by turbulent markets. The return was 0.0 percent, resulting in a customer result of minus NOK 3.9 billion. The company's profit was NOK 160 million. KLP has built up solid buffers to deal with such negative periods.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom