Skanska bygger Statoils nye kontorer i Bergen
8.7.2011 13:00:08 CEST | Skanska Norge | Pressemelding
Prosjektet skal samle Statoils landenheter for offshore operasjoner i Bergensområdet. Det nye kontorbygget tilknyttes eksisterende bygninger på tomten og er dimensjonert for 1100 arbeidsplasser.
- Jeg er veldig glad for at vi er valgt ut til å gjennomføre et stort prosjekt som dette. Prosjektet for Statoil på Sandsli er en av de største enkeltkontraktene innen bygg vi har fått noensinne. Her får vi utnyttet vår fulle kompetanse og kapasitet til det beste for kunden. Samtidig får vi sikret utvikling av våre ansatte og organisasjonen. Vi har satt ett av våre aller beste team til å lede prosjektet, og de er topp motiverte for å yte sitt beste. Jeg vil takke Statoil for tilliten, og er sikker på at prosjektet vil bli en suksess for alle involverte parter, sier Petter Eiken, administrerende direktør, Skanska Norge.
Prosjektet vil bli gjennomført i totalentreprise og innebærer utbygging av omlag 55 000 kvadratmeter, bestående av kontorbygg med tekniske rom, parkeringsanlegg og varemottak/lager. På det meste vil i underkant av 300 personer være sysselsatt på prosjektet, deriblant en rekke lokale underentreprenører. Niels Torp Arkitekter har tegnet bygget.
Prosjektet blir sertifisert til energiklasse B. Skanska vil gjennomføre prosjektet ut ifra konseptet grønn byggeplass, som er Skanskas egen miljømerking av byggarbeidsplasser. Ambisjonen er å redusere energiforbruk for blant annet belysning og oppvarming i byggefasen. Dessuten stilles det miljøkrav til kjøretøy og kjemiske produkter.
Prosjektet er et internt arbeidsfellesskap mellom ulike enheter innenfor bygg og anleggsvirksomheten til Skanska. Det skal ledes av Trond Pettersen Valeur, som hittil har vært direktør for Skanska Teknikk.
Estimert byggetid er fra juli 2011 til januar 2014.
Skanska i Norge
Skanska i Norge består av flere selskaper og virksomheter. De største selskapene er entreprenøren Skanska Norge AS og boligutvikleren Skanska Bolig AS.
Både Skanska Norge og Skanska Bolig er en del av det internasjonale Skanskakonsernet som er notert på Stockholm børs. Skanska er et av verdens ledende prosjektutvikler- og entreprenørselskap med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekt i offentlig-privat samarbeid.
Basert på selskapets globale miljøkompetanse, sikter Skanska mot å bli førstevalget når det gjelder Grønne prosjekt. Konsernet har i dag 52.000 medarbeidere i utvalgte hjemmemarkeder i Europa, USA og Latin- Amerika.
Bilder

Om Skanska Norge
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Statsbygg signerer Skanska til rehabiliteringen av Stortingets tilbygg4.3.2026 11:19:00 CET | Pressemelding
Stortingets tilbygg mot Akersgata i Oslo sentrum må utbedres. Nå har Statsbygg inngått kontrakt med Skanska for oppdraget.
Byggestart for Oppvekstjordet i Gjerdrum19.2.2026 07:35:00 CET | Pressemelding
Skanska og Gjerdrum kommune markerer nå byggestart for Oppvekstjordet, kommunens største og viktigste utviklingsprosjekt. Prosjektet har en kontraktsverdi på 661 millioner kroner. Etter en vellykket samhandlingsfase er alle planlagte aktiviteter klare for gjennomføring, og anleggsarbeidene starter opp i disse dager.
Christian Berg blir direktør for boligutvikling / COO i Skanska11.2.2026 13:15:00 CET | Pressemelding
Skanska styrker laget og har ansatt Christian Berg som ny Direktør for Boligutvikling / COO. Med flere år bak seg i konsernet, og nå verdifull erfaring utenfra, vender Berg tilbake til Skanska for å lede og videreutvikle selskapets kjernevirksomhet – utvikling og gjennomføring av boligprosjekter i Norges største byer.
Sterke tall fra Skanska9.2.2026 08:53:43 CET | Pressemelding
Skanska Norge hadde en historisk høy omsetning i fjerde kvartal 2025. For året sett under ett nådde selskapet en total omsetning på 22,8 milliarder kroner – den høyeste i selskapets historie.
Skanska starter byggingen av Byfjordporten på Askøy for OBOS Block Watne30.1.2026 13:05:00 CET | Pressemelding
Skanska har inngått avtale med OBOS Block Watne om å bygge det nye boligprosjektet Byfjordporten på Florvåg i Askøy kommune. Kontrakten har en verdi på 363 millioner kroner, og omfatter etableringen av et nytt boligområde bestående av 98 leiligheter fordelt på 10 bygg nær sjøfronten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
