Designpris til Paleet

Utdelingen skjedde under Designdagen, landets viktigste møteplass for designbransjen, næringsliv og offentlig sektor.
Tøffere konkurranse fra provinsielle kjøpesentre og nye varemagasin i sentrum gjorde at ærverdige Paleet tapte kunder og kroner. Etter en omfattende reposisjonering og ombygging peker nå alle piler oppover for den elegante rebellen på Karl Johans gate.
– Vi var blitt litt gjemt og glemt de siste årene, og posisjonen vi tok ved åpningen i 1990 var rett og slett ikke blitt tatt vare på. Vi skjønte at vi måtte få klarhet i hva Paleet skulle være fremover, sier senterleder Øystein Aurlien.
Paleet ønsket å gi kvalitetsbevisste nordmenn en helt ny og annerledes destinasjon for mote og livsstil i Oslo. Neue Design Studio ble hentet inn for å gi den nye retningen en unik identitet. Resultatet ble et visuelt uttrykk som er minimalistisk og stramt, men på samme tid også lekent
Moderne og tradisjonsrikt
I juryens begrunnelse heter det at profilen er overraskende moderne for et såpass tradisjonsrikt varehus. Den hever og bygger Paleets identitet. Der mye eksklusiv kommunikasjon kan være kald og endimensjonal, fremstår Paleet med varm og levende personlighet. Tosidigheten – det rebelske mot det elegante – gjør at merkevaren oppleves menneskelig, uttaler juryen.
For å knytte design og arkitektur sammen har Neue Design Studio jobbet tett sammen med Paleets innleide arkitekter, Jarmund/Vigsnæs Arkitekter samt RISS Interiørarkitekter og Lysstoff. Designerne har utviklet fargepaletten slik at den utfyller fargene i arkitektenes materialvalg og får identitet og arkitektur til å utfylle hverandre.
Høyere omsetning
Siden dørene til nye Paleet åpnet i september i fjor har folk strømmet til.
– Selv om det ennå er for tidlig å konkludere ser vi at omsetningen ligger om lag 15 prosent høyere enn den gjorde før ombyggingen. Besøkstallene er i snitt 33 prosent høyere. Viktigere er alle de strålende tilbakemeldingene vi får fra publikum og presse. Toneangivende medier som FRAME Magazine, Wallpaper og Monocleskriver at Oslo endelig har fått et handelskonsept av internasjonal klasse. Det viser at vi har lykkes med å skape et rammeverk – gjennom design og arkitektur – for gode handleopplevelser, sier senterlederen.
Kontaktpersoner:
Paleet, senterleder Øystein Aurlien, mobil 932 02 156
Norsk design- og arkitektursenter, prosjektleder Thea Mehl, mobil 413 09 819
Norsk design- og arkitektursenter, kommunikasjonsrådgiver Line Aandal Røijen, mobil 911 74 639
Nøkkelord
Bilder



Om KLP
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Eiendom kjøper sentral eiendom i Stockholm for 1480 MSEK11.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom har inngått en avtale med Barings om kjøp av Härolden 44, også kalt Fleming 7, i Stockholm. Overtakelse er planlagt i starten av september 2025.
KLP utelukker to våpenprodusenter30.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP og KLP-fondene ekskluderer selskapene Oshkosh Corporation og Thyssenkrupp for salg av våpen til militæret i Israel.
KLP Banken senker rentene med inntil 0,30 prosentpoeng20.6.2025 09:58:27 CEST | Pressemelding
KLP Banken setter ned boliglånsrentene med inntil 0,30 prosentpoeng og innskuddsrentene med inntil 0,25 prosentpoeng.
KLP kjøper utleieboliger for 3,3 milliarder kroner28.5.2025 06:56:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom kjøper eiendomsporteføljen til Selvaag Utleiebolig AS for 3,3 milliarder kroner, og blir med det en av Norges største innenfor utleiebolig.
Solid financial buffers protect customers15.5.2025 07:07:42 CEST | Press release
KLP's first-quarter figures are characterised by turbulent markets. The return was 0.0 percent, resulting in a customer result of minus NOK 3.9 billion. The company's profit was NOK 160 million. KLP has built up solid buffers to deal with such negative periods.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom