11 personer mistet livet i juni-trafikken
3.7.2023 07:00:00 CEST | Trygg Trafikk | Pressemelding
Halvveis inn i året har 51 personer mistet livet i trafikken, det er tre færre enn på samme tid i fjor. 28 av de omkomne er bilførere, som er en økning med 10 personer fra fjoråret.

- Vi har dessverre hatt altfor for mange dødsulykker på veiene i første halvår. Først og fremst er det bilførere og passasjerer, men også motorsyklister og fotgjengere er rammet i år. Rett og slett tragiske ulykker som påvirker langt flere enn de involverte, sier pressesjef i Trygg Trafikk Christoffer Solstad Steen.
Sommeren er høytid for alvorlige trafikkulykker
Vanligvis er det flest hardt skadde og drepte i trafikken i sommerperioden. Årets første sommermåned har ikke vært noe unntak.
- Bare og tørre sommerveier i sola kan innby til å tråkke litt ekstra på gassen, men da må vi ikke glemme at det er nå de fleste dødsulykkene skjer. For høy fart er en av de vanligste medvirkende årsakene til alvorlige trafikkulykker. Når vi i tillegg hører om flere tilfeller av villmannskjøring er det grunn til bekymring. Vi kan ikke akseptere at offentlig vei brukes som en lekearena for å teste makshastigheten, formaner Solstad Steen.
Møteulykker har tatt flest liv i år
Møteulykker og utforkjøringer er de dominerende ulykkestypene i år, hvor 23 personer har omkommet etter kollisjon med annet kjøretøy.
- Det er som oftest store krefter i sving når to kjøretøy kolliderer, og dessverre så har vi hatt for mange møteulykker med dødelig utfall i år. Mange bruker bilen på norgesferie, og veinettet er tidvis smalt, uoversiktlig og har høy fartsgrense. Det innebærer at man har mindre marginer til å manøvrere seg unna en mulig farlig situasjon. Så hold en forsvarlig fart og følg med på det som skjer i trafikken rundt deg, oppfordrer Solstad Steen.
Nedgang i omkomne på motorsykkel
I år har åtte personer mistet livet på motorsykkel mot 14 personer i fjor.
- Vi har heldigvis hatt en nedgang i omkomne på motorsykkel sammenlignet med fjoråret, hvor det til gjengjeld var veldig mange døde på MC. Så langt i år er antallet drepte på snittet av hva det har vært de siste 12 årene. Vi hadde selvfølgelig håpet på en ytterligere nedgang for motorsyklistene, sier Solstad Steen.
Nøkkelord
Kontakter
Cecilie BrynerKommunikasjonssjefTrygg Trafikk
Tel:97090996bryner@tryggtrafikk.noChristoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91888799steen@tryggtrafikk.noDokumenter
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Edelmot-skaperne designet årets refleks: handler om å bli sett3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Å bli sett er et viktig tema i den populære bokserien Edelmot. Nå har skaperne Victor Sotberg og Odin Helgheim designet årets refleks for Trygg Trafikk.
I sommer har 41 trafikanter mistet livet1.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I løpet av sommermånedene juni–august omkom 41 personer i trafikken. Det er en nedgang fra 46 i samme periode i fjor.
Advarer mot elsparkesykler langs skoleveien19.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elsparkesykler har gjort skoleveien mer uoversiktlig og utrygg. – De minste barna er særlig utsatt når vinglete elsparkesyklister kommer susende på gangveien, mener Trygg Trafikk.
Selvkjørende biler: Er vi klar for å slippe rattet?11.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
EU-systemet er under stort press om å godkjenne såkalt selvkjørende biler på europeiske veier. – Ny teknologi har potensial til å redde mange liv i trafikken, men den er fortsatt umoden, mener Trygg Trafikk.
Skolestart: Nå skal 600 000 barn ut på veien10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er det skolestart, og trafikkbildet endrer seg. Snart myldrer det av spente barn, og en god del av dem er på vei til skolen for første gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom