Løyve til Kjeledalselva kraftverk
Fjellkraft AS har søkt om løyve til å bygge Kjeldalselva kraftverk i Storfjord kommune. Etter dei omarbeida planane får kraftverket ei installert effekt på 4,7 MW, og vil med dei fastsette vilkåra gje ein årleg produksjon på omlag 12,5 GWh.
Området for kraftverksutbygginga ligg nær Lyngsalpan landskapsvernområde og i eit område med reindrift. Inntaket skal byggast veglaust rett ovanfor bekkekløfta ca. 300 frå grensa til landskapsvernområdet. Vassvegen vert dels lagt i tunnel, dels nedgrave på nordsida av elva. Kraftstasjonen skal plasserast slik at elva har naturleg vassføring sett frå riksvegen. Det er ikkje påvist raudlista arter knytt til Kjeldalselva, men i bekkekløfta er det registrert høgstaudebjørkeskog som er klassifisert som ein omsynskrevjande vegetasjonstype.
NVE meiner at tilstrekkeleg vassføring heile året og krav til utforminga av anlegget, av omsyn til landskapet og reindrifta, er avbøtande tiltak som gjer utbygginga tilrådeleg.
NVE meiner fordelane i høve til dei allmenne interessene er større enn skadane og ulempene ved å bygge kraftverket og gir difor løyve til Kjeldalselva kraftverk på fastsette vilkår.
Meir informasjon om kraftverket på www.nve.no
Kontaktpersonar
Seksjonssjef Øystein Grundt, tlf. 22 95 93 89, mobil 90198216
Seniorrådgjevar Erik Roland, tlf. 22 95 90 24
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE varsler flom og skredfare julaften og 1. juledag i nord23.12.2025 11:07:57 CET | Pressemelding
Mildvær, kraftig vind og svært mye nedbør på julaften og 1. juledag fører stor snøskredfare og fare for flom, jord- og sørpeskred. NVE har sendt ut flere naturfarevarsler for deler av Nordland og Troms.
Isforholdene i forkant av juleferien 2025 – Store variasjoner og stor fare for å gå gjennom isen i lavlandet i Sør-Norge19.12.2025 11:27:29 CET | Pressemelding
NVE Isvarslingen på Varsom.no melder at mange vann under 600-900 moh i Sør-Norge har kritisk svekket is. Det er stor fare for å gå igjennom isen, spesielt langs land og ved innløp, utløp og i trange sund. Årsaken er langvarig mildvær.
RME fatter vedtak i Freyr-saken19.12.2025 09:21:01 CET | Pressemelding
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) har fattet vedtak om at Statnett kunne oppheve reservasjonen av kapasitet i transmisjonsnettet med virkning for Freyr Battery Norway AS.
NVE anbefaler konsesjon til Mauranger 2 og nye miljøkrav i Maurangervassdraga18.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
NVE anbefaler at Statkraft får konsesjon til å bygge Mauranger 2 kraftverk med to nye pumper og fleire nye vassoverføringar. Utvidinga vil gi betydeleg auke i effekt og dermed bidra til meir fleksibilitet i kraftsystemet. NVE anbefaler også nye miljøkrav for heile reguleringa.
Ny rapport med forslag om hvordan sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen kan styrkes18.12.2025 09:41:34 CET | Pressemelding
På oppdrag fra NVE og Statnett, har FFI utarbeidet rapporten «Styrket sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen – tiltak og prioriteringer». Rapporten gir et viktig grunnlag for videre arbeid med økt sikkerhet i norsk kraftforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
