Kan bli historisk wushu prestasjonen i Moskva på torsdag

På torsdag kan Umit Dølen (32) fra Oslo Wushu klubb bli den første norske wushu-utøver som kan vinne EM gull i kamp.
Umit Dølen skal møte Ali Abdulkhalikov fra Russland i fiale i kamp i klassen herrer -75kg på torsdag. Russeren er tøff fighter som vant VM-sølv i fjor, og som konkurrerer som profesjonell MMA fighter i tillegg til Wushu.
Umit Dølen er også en tøffing. Han har tidligere bodd og trent wushu i Beijing hvor han trente med profflaget til Beijing i flere år. Umit har etter at han kom hjem fra Kina vunnet NM gull, vunnet Oslo Open, gull i Grand wushu championships i Polen, og han vant gull i det svenske mesterskapet i wushu.
EM arrangeres i Moskva Det internasjonale wushu forbundet arrangerer i Moskva EM i Taiji og EM i Wushu.
I Taiji EM vant Norge 3 gull,1sølv og tre bronser og ble nest beste nasjon av de 23 nasjonene som deltok. Britt Mi Ree Abrahamsen fra Arendal vant 3 EM-gul.
Foreløpig i wushu-EM har Norge vunnet en sølv. Malena Marisei (14) fra Oslo Wushu klubb ble den den første norske kvinnelige wushu-utøver som har vunnet medalje i Wushu-EM. Hun vant sølv i klassen Changquan.På torsdag kan Umit Dølen bli den første herre utøver som har vunnet EM gull i kamp. Sist Norge vant medalje i kamp var i 2012 når Jan-Rhoar Skjøndal og Tim Nøttveit fra Flaktveit vant EM-sølv og EM-bronse.
Sportssjef i Norges Kampsportforbund, Dag Jacobsen, kan fortelle at det ikke noen tilfeldighet at Norge gjør det bra. Kim Gibson som er landslagstrener for Wushu er dyktig trener. Han har selv konkurrert internasjonalt og har vunnet mange medaljer. Han vet hva som må til. Det andre er at Norge har et tett samarbeid med kina og flere av utøverne har vært på treningssamling i Kina.
Finalekampen er ca klokken 12:00
Finalen vises her http://competitionbook.com/public_lists/wushutv
FAKTA:
Hva er Wushu?
Wushu, bedre kjent som kung fu, er et samlebegrep for ulike typer kinesisk kampsport; tai ji, våpenformer, raske former, boksing, bryting, qi gong mm.
Wushu er med sine 180 millioner utøvere i Kina og 45 millioner utøvere i 141 land, kanskje verdens største kampsport. Wushu har vært en IOC-godkjent idrett siden 2002, men er ikke på selve OL-programmet.
WUSHU OG KONKURRANSER
Under OL i Beijing 2008 inngikk wushu i det offisielle kulturprogrammet. Som konkurranseidrett er wushu i dag inndelt i to hovedgrener; taolu (mønster) og sanshou (kamp).
• Sanshou: Fullkontaktkamp hvor to utøvere konkurrerer mot hverandre med slag, spark, grep og nedlegginger. Det finnes 11 vektklasser for herrer, og tre for kvinner. Kampen består av tre runder á to minutter på en matte/plattform som er 8 x 8 meter. Utøveren som vinner to runder, vinner kampen. Utøverne tildeles 3, 2, eller 1 poeng ut fra hvor avanserte teknikkene deres er.
• Taolu: Oppvisningsidrett hvor utøveren viser wushu-teknikker med akrobatiske momenter, med og uten våpen, på en matte som er 14 x 8 meter. Utøveren får poeng etter vanskelighetsgrad, rytme og koreografi. Annethvert år arrangeres det EM og VM i taolu.
I Norge har NKF relativt nylig startet opp med wushu-konkurranser. Første offisielle NM ble arrangert 14. oktober 2007 i Bergen. Første offisielle Nordiske mesterskap innen wushu ble arrangert i Oslo 6. mai 2007.
Nøkkelord
Kontakter
Dag JacobsenSportssjef - sportslig aktivitet
Tel:+47 922 55 988dag@kampsport.noBilder


Om Norges Kampsportforbund

Ullevål Stadion, Sognsveien 75K
0840 Oslo
+47 21 02 90 00http://www.kampsport.no
Norges Kampsportforbund (NKF) er et fleridrettsforbund i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF). Norges Kampsportforbund er landsdekkende med rundt 470 medlemsklubber og 33.000 enkeltmedlemmer. Forbundet organiserer over 20 ulike kampsporter og målet er å være den ledende organisasjonen for kampsport i Norge.
Følg pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Kampsportforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Kampsportforbund
Kjempet seg til EM-sølv og bronse – vil bygge Wushu i Norge4.5.2025 17:30:53 CEST | Pressemelding
I helgen tok Milos Joksimovic og Jonas Thorsen Loe sølv og bronse i tradisjonell wushu under europamesterskapet i Heraklion, Hellas. Begge representerer Oslo Wushuklubb, og presterte uten noe landslag, trenerapparat eller økonomisk støtte.
Norge med historisk medaljefangst i årets Taekwondo EM18.4.2025 13:23:03 CEST | Pressemelding
Under årets Europamesterskap i Taekwondo mønster i Tallinn sikret det norske landslaget seg hele fire medaljer – én gull, én sølv og to bronser – og markerer dermed sitt tiende strake EM med medaljefangst.
Duo sikret VM-bronse i Taekwondo Poomsae5.12.2024 15:44:05 CET | Pressemelding
Tuva Hatlen Kjødnes og Sune Østli fra Oslo Taekwondo-klubb sikret en sterk bronsemedalje i poomsae (mønster) for senior par under World Taekwondo-VM. Med imponerende prestasjoner gjennom mesterskapet har de markert seg blant verdens beste i en svært konkurransepreget klasse.
VM-bronse i Taekwondo Poomsae2.12.2024 14:33:12 CET | Pressemelding
Anna Kim har sikret Norges aller første medalje i et ordinært fysisk verdensmesterskap i taekwondo mønster.
Historisk VM-gull i Brazilian Jiu Jitsu til Norge!24.10.2024 23:50:53 CEST | Pressemelding
En av de største dagene i norsk kampsporthistorie! Barbara Victoria Ruiken fra Bergen Grappling ble historisk da hun som tidenes første nordmann tok VM-medalje dame +70kg i jiu-jitsu-gren, tilsvarende Brazilian Jiu Jitsu.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom