Norske spillgründere skal erobre verden

Toppsjiktet av norsk spillbransje var til stede da Spill ut i verden hadde oppstartsmøte onsdag denne uken på Filmens Hus. 28 gründerbedrifter hadde søkt om å bli med på programmet, 13 kom videre til pitch for ekspertpanelet og åtte ble tatt ut som deltakere etter en hard konkurranse. De åtte bedriftene er Dirtybit, D-Pad Studio, Krillbite, Megapop, Red Thread Games, Rock Pocket Games, Snow Castle Games og Turbo Tape Games.
– Dette er en milepæl! Dataspill er en bransje i enorm vekst. Nå har vi endelig mulighet til å bistå enda flere gründere til å prøve seg i det globale markedet, sier Anita Krohn Traaseth, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Svar på bransjens utfordringer
Programmet er en pilot og et samarbeid mellom Kulturdepartementet, Norsk filminstitutt og Innovasjon Norge. Kulturdepartementet og Innovasjon Norge bidrar hver med fem millioner kroner.Spill ut i verden har som mål å svare på bransjens utfordringer og er et resultat av innspill gjennom Drømmeløftet kultur, hvor det uttalte behovet var et økt tilbud i vekstfasen bestående av kompetanse og kapital. Pilotprogrammet er helt unikt i sin form hvor bedriftene får både penger og muligheten til å være med på å skreddersy kompetanseinnholdet i nært samarbeid med virkemiddelapparatet.
– Viktige faktorer i arbeidet videre blir å bygge et miljø rundt bedriftene og bidra til profesjonell gjennomføring av bedriftenes eksportstrategi, slik at bedriftene får et større fotavtrykk internasjonalt, forteller Margit Klingen Daams, ansvarlig for kulturell og kreativ næring i Innovasjon Norge.
Skaper vekst i kulturell og kreativ næring
Norsk spill- og multimedia-leverandør-forening (NSM) har målt salget av dataspill i Norge siden 2003. Veksten har vært formidabel. Mens det i 2004 ble rapportert en omsetning av dataspill på 375 millioner kroner viser NSMs egne tall at vi handlet spill for 1,93 milliarder kroner i 2014.
– Potensialet for norske spill er stort, men Norge har mye å gå på. Spill ut i verden er derfor et viktig grep og et skritt i riktig retning for å få skape vekst innen kulturell og kreativ næring, samt bygge en bransjekultur og et nettverk for kompetansedeling. Vi gleder oss til fortsettelsen og til å se et økende antall spillbedrifter gjøre internasjonal suksess, sier Margit Klingen Daams.
Nøkkelord
Kontakter
Siv Isabel EideSeniorrådgiver PR og kommunikasjon
Tel:932 45 247sieid@innovasjonnorge.noBilder


Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
Ny eksportdirektør i Innovasjon Norge1.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Eva Camerer har fått jobben som direktør for eksport og Invest in Norway. Hun får dermed blant annet ansvar for Innovasjon Norges internasjonale kontorer.
Recuro får 22 millioner til kjemisk plastgjenvinning30.5.2025 10:33:32 CEST | Pressemelding
Finansiering fra Innovasjon Norge gjør at Ålesund-selskapet Recuro kan starte å utvikle den første av fem reaktormoduler for kjemisk plastgjenvinning.
– Vi bør ha 10.000 høyvekstbedrifter i Norge12.5.2025 14:28:59 CEST | Pressemelding
Norge har over 5000 høyvekstbedrifter, viser en rapport som Innovasjon Norge lanserer i dag. Dette tallet bør dobles, mener Innovasjon Norge-sjef Håkon Haugli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom