
NORDLENDINGER ER BEST I MILJØ
- Våre undersøkelser viser at nordlendinger er de ivrigst til å kildesortere og har størst tro på at dette gir en positiv miljøeffekt, forteller Runa Opdal Kerr, direktør for strategi og samfunnskontakt i Veolia Miljø. - 94 % av nordlendingene sier de kildesorterer. Dette er over 10 % mer enn landsgjennomsnittet og er et imponerende tall. I en undersøkelse gjennomført av Norstat, kommer det fram at mens oslobeboerne fortviler over tilretteleggingen av kildesortering, er nordlendingene fornøyde. Hele 65 % av nordlendingene mener tilretteleggingen er god der de bor, mens de samme tallene var kun 18 % i Oslo. - God tilrettelegging er viktig for tiliten, fortsetter Opdal Kerr. Vi ser da også at nordlendingene er langt mer positive til den effekten kildesortering har på miljøet enn f.eks oslofolk, fortsetter Opdal Kerr. - 68 % mener kildesortering har stor eller svært stor betydning for miljøet. Dette er 14 % høyere enn i Oslo. Undersøkelsen viser at blant folk flest er det mange som ikke tror at det som kildesorteres også gjenvinnes. Hele 8 av 10 tror at under 60 prosent av avfallet blir gjenvunnet. Folk flest har større tro på at papp og papir gjenvinnes enn annet avfall. Det er også en skepsis til hvilken effekt gjenvinning har på CO2 -utslipp. Selv om nordlendingene er blant de mest positive til miljøeffekten av gjenvinning, tror under halvparten at gjenvinning bidrar til å redusere CO2 -utslipp. - Dette viser at vi har en viktig jobb å gjøre både når det gjelder å informere om effekten av vårt arbeid, og å legge enda bedre til rette for økt kildesortering og økt gjenvinning. Faktumet er at med god kildesortering kan gjenvinningen og gjenbruk ligge tett opp mot 100 %. I dag bidrar norsk gjenvinningsindustri til å redusere globale klimautslipp men 3.9 millioner CO2 i året. Med riktig gjenvinning kan dette økes til 5.1 millioner tonn CO2 i året, avslutter Opdal Kerr. Nord-Norge og gjenvinning i tall: - 94 % sier at de kildesorterer - 65 % opplever at forholdene er lagt til rette for kildesortering i stor grad eller i svært stor grad. I Oslo er de samme tallene 18 %. - 68 % av befolkningen i Nord Norge tror at kildesortering har stor eller svært stor betydning for miljøet. Dette er 14 % høyere enn i Oslo. - 46 % av nordlendingene tror at kildesorting kan bidra til å redusere CO2 utslipp. I Oslo tror 34 % det samme. |
For ytterligere informasjon:
Direktør for strategi og samfunnskontakt Runa Opdal Kerr Telefon: +47 415 15 427 E-post: runa.kerr@veolia.no |
Om Norsk Gjenvinning
Følg pressemeldinger fra Norsk Gjenvinning
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Gjenvinning på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Gjenvinning
Takk for at du ikke kaster batterier i restavfallet!22.12.2021 11:29:23 CET | Pressemelding
Vi er inne i en tid hvor risikoen for brann på gjenvinningsanleggene landet over øker. I forbindelse med jul- og nyttårsfeiring lyser vi nordmenn opp hverdagen så godt vi kan, ofte ved bruk av store mengder batterier. Disse kan skape brann om de ikke kastes riktig.
Norsk Gjenvinning-konsernet (NG) kjøper Mirec Recycling Solutions AB, den ledende svenske aktøren innen gjenvinning og gjenbruk av elektrisk utstyr, fra TSR Recycling GmbH & Co. KG5.10.2021 15:15:05 CEST | Pressemelding
Mirec Recycling Solutions AB (“Mirec”) er et svensk selskap med en lang historie og ekspertise innen gjenvinning og gjenbruk av elektriske produkter (EE-avfall). Oppkjøpet er i tråd med NG-konsernets strategi for å styrke sin tilstedeværelse i Norden, samt etablere en ledende posisjon i markedssegmentet for EE-avfall.
Teknologiselskapet REEN kjøper finske Enevo Group8.6.2021 07:50:41 CEST | Pressemelding
Oppkjøpet vil styrke REENs posisjon innen teknologiløsninger som skal bidra til å effektivisere og modernisere avfallshåndtering over hele verden.
Norsk Gjenvinning Metall forsterker egen identitet med ny logo1.6.2021 09:02:37 CEST | Pressemelding
For å skille seg ut i markedet og styrke sin merkevare har NG Metall sett behovet for å bygge en mer selvstendig identitet med et eget varemerke. Med ny logo er de klare for økt vekst i et internasjonalt marked.
Industrileder med sterk grønn profil tiltrer som ny konsernsjef i Norsk Gjenvinning27.5.2021 08:59:50 CEST | Pressemelding
Astrid Skarheim Onsum kommer fra Aker Offshore Wind. Et selskap hun bidro med å etablere og hvor hun har vært CEO siden selskapet ble skilt ut av Aker Solutions og tatt på børs i 2020. Hennes bakgrunn er variert, med lang erfaring fra industri, digitalisering og kontinuerlig forbedring.