Donald Duck kan bli til Espen And! – Endelig skal Donald bli norsk!
1.4.2016 08:00:00 CEST | Story House Egmont | Pressemelding

Donald Duck & Co. ble lansert i Norge i desember 1948, og vokste raskt til å bli landets desidert mest populære tegneserie.
Bladet og Donald-figuren har gjennom årene opparbeidet seg en unik posisjon i norske familier. Gjennom sitt gode norske språk har generasjoner av nordmenn lært seg å lese av Donald, man kan trygt si at bladet er blitt en del av norsk kulturarv.
Fornorskningen har blitt ytterligere forsterket ved etableringen av en egen lokal norsk Donald-produksjon med norske forfattere og Donald-tegner Arild Midthun i spissen. I disse dager er det norskproduserte Donald-fortellinger i nesten hver utgave av Donald Duck & Co.
– Bladet begynte som en amerikansk lisenstegneserie, men i dag er Donald på mange måter norskere enn brunosten. Derfor er det på tide å ta skrittet helt ut, sier Donald-redaktør Marius Molaug.
Han mener at forlaget gjorde en tabbe i 1948 ved bare å adoptere det amerikanske Donald-navnet, men nå skal gamle feil gjenopprettes.
– Det er på tide å gjøre Donald norsk også i navnet! Alle våre naboland valgte i sin tid et lokalt navn på den matroskledde anden.
I Sverige heter han Kalle Anka. I Danmark Anders And. I Finland Aku Ankka. Selv Island har et eget navn, Andrés Önd.
– Tiden er nå overmoden for å gjøre det samme i Norge, sier Molaug og han vil at folket skal være med på navne-avgjørelsen.
Så nå kan du være med og stemme fram Donalds nye navn anno Norge i 2016. Gå inn på donald.no, og gjør din plikt.
Vil du ha ytterligere opplysninger om saken, ta kontakt med Donald-redaktør Marius Horn Molaug. Mail: marius.molaug@egmont.no Tlf: 92231106
Kontakter
Tonje TornesRedaktør/pressekontakt
Tel:+47 928 69 374tonje.tornes@egmont.noBilder
Lenker
Om Story House Egmont
Story House Egmont er Norges største utgiver av blader, magasiner, tegneserier og digitale tjenester til voksne, barn og unge. Selskapet har også investeringer i e-handel og digitalbyråer, og utgir over hundre kjente merkevarer. Story House er en del av Egmont - et av Nordens største mediekonsern med 6600 ansatte og aktivitet i 30 land. Vårt motte We bring stories to life har sterke publisistiske verdier. Egmont står bak mer enn 700 magasiner, tegneserier, Klikk.no, TV 2, Nordisk Film, kinodrift, samt flere deleide selskaper. Egmont er en stiftelse som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra Story House Egmont
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Story House Egmont på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Story House Egmont
Sterkt resultat for Story House Egmont Media18.3.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Story House Egmonts norske medievirksomhet rapporterer om et kraftig forbedret resultat for 2025. Driftsresultatet (EBIT) økte til 114 (37) MNOK*, samtidig som omsetningen utgjorde 855 (931) MNOK*.
Lederskifte i Intuvio16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Intuvio, et av Norges ledende konsulentselskaper innen CRM og digitale kundereiser, annonserer i dag endringer i selskapets ledelse.
Milliardoverskudd for Egmont i 202513.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Mediegruppen Egmont leverte igjen sterke resultater i 2025, drevet av sterkt innhold, styrkede abonnementsplattformer og vellykkede driftsoptimaliseringer.
Foreldre & Barn tilbake i butikkhyllene – et etterlengtet pusterom for barnefamilier11.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Story House Egmont relanserer magasinet Foreldre & Barn i løssalg, og tilbyr norske foreldre et redaktørstyrt og pålitelig medie i en hektisk hverdag. Med styrket redaksjonelt fokus og dyptgående innhold, er magasinet nå å finne i landets butikkhyller, akkurat i tide til påsken.
Regjeringen vil styrke lesingen – Donald løfter fram lærerne som får det til9.3.2026 15:02:18 CET | Pressemelding
Gjennom konseptet Årets Donald-lærer kan skoleelever i hele landet nominere en lærer som motiverer og gjør lesing gøy. Læreren som vinner premieres med pengepremie og duckifisering for sitt arbeid med leselyst og glede i klasserommet: – Viktigere enn noen gang sier juryleder Trine Skei Grande
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom



