Født med ski på beina?

Antall alpinskader til legebehandling utgjør mindre enn en prosent av det totale antallet ulykkesskader til legebehandling i Norge.
- Står du på ski fire dager i året, kan du statistisk stå på ski i 315 år før det inntreffer en skade som krever legebehandling, sier Andreas Rødven, tidligere generalsekretær i Alpinanleggenes Landsforening (ALF).
Trygge på ski
- Mye kan tyde på at nordmenn fremdeles er tryggere på ski enn våre skandinaviske naboer, sier Gry Monica Hellevik, som er assistansesjef hos Falck Global Assistance, alarmsentral for reiseforsikringskunder.
På listen over sykdom og skade alarmsentralen må hjelpe reisende med i vinter, har både svensker og dansker kneskader på skiferie på andre plass, etter mage- og tarmplager. Nordmenn får oftest hjelp med luftveisinfeksjoner, mage- og tarminfeksjoner og hjertesykdom.
- Vi må svært sjelden hjelpe nordmenn som har skadet seg på ski i utlandet, sier Hellevik. Hun mener det henger sammen med at vi står på ski etter jobb eller reiser på hytta og står på ski i helgene.
Bruker hjelm
- Vi skader oss langt sjeldnere på ski enn våre skandinaviske naboer. Kanskje det er noe i påstanden om at vi er født med ski på beina, sier Heidi Tofterå Slettemoen, som er kommunikasjonssjef i Frende Forsikring.
- Hjelmbruk og gode ferdigheter er hovedårsakene til at få skader krever legebehandling. Rundt 98 prosent av alle nordmenn som er 14 år og yngre bruker hjelm, sier Andreas Rødven. Sammen med skiforsker Arne Ekeland ved Martina Hansens Hospital har Andreas Rødven publisert en stor studie av skader på ski- og snowboardkjørere i norske alpinanlegg.
Like mange hodeskader
Til tross for den kraftige økningen i hjelmbruk siden 90-tallet, er antallet hodeskader like mange, men andelen alvorlige hodeskader har gått ned.
- Hjelm kan gi en falsk trygghetsfølelse, du må uansett sørge for å være konsentrert i bakken, og forholde deg til skivettreglene, understreker Heidi Tofterå Slettemoen.
Dersom du kjører bil og kolliderer i 50 kilometer i timen er du beskyttet av setebelte, bilskroget og airbag. I samme hastighet i skibakken, har kroppen knapt beskyttelse.
- Bruken av hjelm er det enkleste sikkerhetstiltaket for å redusere risikoen for hodeskader. Alpinanleggene låner ut hjelm helt gratis, sier Slettemoen, som mener mange bør vurdere ryggplate som ekstra sikring.
Kollisjon i bakken
85 prosent av alle skader i bakken skyldes at vi faller selv. Åtte prosent skyldes kollisjoner med andre, mens to prosent skyldes kollisjon med gjenstander.
- God oversikt over trafikken i løypa øker sikkerheten. Det er den som kommer bakfra, som alltid har ansvaret for å unngå kollisjon, akkurat som i trafikken, understreker hun.
Risikoen for å bli påkjørt er størst hvis du ikke er synlig. Ikke bli stående under hopp og heng, men kjør ut til siden, er hennes klare råd.
Får erstatning
- Skulle du bli skadet i en påkjørsel i bakken, kan du søke erstatning fra den som kjørte på deg, eller dennes forsikringsselskap, sier Slettemoen. Hun anbefaler en egen ulykkesforsikring, i tillegg til den som er inkludert i reiseforsikringen, både for barn og voksne.
- Da får du god hjelp og erstatning ved alvorlige skader, om du eller barnet skulle bli medisinsk invalid eller ufør etter en ulykke. Selv om skaderisikoen er begrenset statistisk, er det svært tragisk for dem som får alvorlige skader, sier Heidi Slettemoen i Frende Forsikring.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.noBilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Hetebølge i Europa: Så mange frykter ekstremvarmen6.6.2025 07:50:00 CEST | Aktuelt
I pinsehelgen er det meldt opp mot 42 grader i Spania, mens også Hellas og Portugal stålsetter seg for svært høye temperaturer. - 3 av 5 nordmenn sier de dropper de heteste områdene i sommer.
1 av 3 lader om natta: - Stopp hvis laderen din ser slik ut!5.6.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Hver natt legger tusenvis seg med mobilen på lading ved senga. - Mange tar sjansen med en slitt lader som er direkte brannfarlig.
2 av 3 vil ha strengere promillegrense på sjøen3.6.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Nordmenn er på kollisjonskurs med politikerne i en fersk undersøkelse om promille i båt. - Det gir ikke mening for folk at grensa skal være fire ganger så høy i båt som i bil.
Dette tror bilister de kan – men stemmer det?28.5.2025 07:48:00 CEST | Aktuelt
9 av 10 sier at de blinker inn og ut av rundkjøringer. Samtidig irriterer 70 prosent seg over folk som ikke kan bruke blinklys. - Mange aner tydeligvis ikke hva de driver med.
2 av 5 sliter med å få lønna til å strekke til27.5.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
37 prosent sier i en ny undersøkelse at de ikke sitter igjen med noe av lønna før neste lønning kommer inn på konto. - Det er bekymringsverdig, sier privatøkonom.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom