100 000 kroner til sjømattiltaket "Trendy klippfisk"
– Selv om Norge er en av de største produsentene av saltfisk og klippfisk i verden, er både den nasjonale kunnskapen om, og konsumet i Norge relativt lavt. "Trendy klippfisk" er et spennende tiltak som jeg tror kan bidra til at også barn og unge kan få smaken på nye retter basert på disse fantastiske produktene, sier fiskeri- og sjømatminister Harald T. Nesvik.
Prosjektet er et samarbeid mellom Møreforsking Ålesund AS, Klippfiskakademiet, kokkelærlinger fra Borgund videregående skole og Herøy videregående skole, og Matis som er det nasjonale matforskningsinstituttet på Island.
Det er få nordiske retter der saltfisk og klippfisk benyttes. Dette i sterk kontrast til for eksempel Portugal. Der finnes i alle fall over 1000 oppskrifter på klippfisk, og en blir ikke sett på som en god kokk dersom en ikke har minst 100 ulike oppskrifter der en benytter saltfisk eller klippfisk.
Norge eksporterte 91 600 tonn klippfisk for 4,2 milliarder kroner, og 29 000 tonn saltfisk for 1,4 milliarder kroner i 2018.
Prosjektet vil inneholde presentasjon av sjømat som næringsmiddel tidligere, i dag og i fremtiden i Norge. Det vil være spesielt fokus på egenskaper til klippfisk med tanke på smaksutvikling, utvanning, oppskjæring og tilberedningsmetoder. Det skal også arrangeres idéverksted, og oppskrifter på klippfisk fra ulike land og kulturer skal presenteres som inspirasjon.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noBilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Brasil14.10.2025 13:39:22 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkjer São Paulo og Rio de Janeiro i Brasil 20.–24. oktober.
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Stabil snøkrabbekvote i 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom