10 prosent lærlingemangel i byggenæringen

I fjor manglet NHO-bedriftene anslagsvis38 200nyansatte, herunder 11 400nyansatte med fagskoleutdanning, 18 600nyansatte med håndverksfag og 2 600lærlinger. 360 av disse utgjorde et vedvarende lærlingeunderskudd i byggenæringen.
Det siste året har over halvparten av BNLs medlemmer forsøkt å rekruttere fagpersonell uten å lykkes. NHOs kompetansebarometer viser at det spesielt er arbeidere med håndverksfag (75 prosent), teknisk fagskole (64 prosent) og ingeniør- og teknisk kompetanse (60 prosent) som mangler.- Næringen mangler viktig kompetanse, som kan bidra til å bygge det moderne og bærekraftige Norge, sier kompetansedirektør Kjetil Tvedt i Byggenæringens Landsforening (BNL).
Mangler 360 lærlinger
Byggenæringen trenger 10 prosent flere lærlinger. Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning(NIFU) har gjort beregninger som viser at byggenæringen mangler 360 lærlinger. Til sammenligning ble det inngått 3584 lærekontrakter i byggenæringen med unge i 2022. – Tallene stemmer godt med innspill vi får fra næringen. Medlemsbedriftene våre får rett og slett ikke tak i nok lærlinger, og slik har det vært i flere år,fortsetter Tvedt. I fjor oppgav nesten halvparten av medlemmene at de hadde latt være å ta inn lærlinger fordi det var mangel på søkere.
Inngangsport til arbeidslivet for ungdom
Ifølge NHOs kompetansebarometer har over 70 prosent av bedriftene i byggenæringen lærlinger i arbeidsstokken. Nesten 90 prosent av alle som går VG2 Byggfag får lærlingeplass, så sjansen for å få læreplass er større i byggenæringen enn for mange andre yrkesfagsretninger.Næringen spiller dermed en viktig rolle for å få ungdom i gang i arbeidslivet. - Byggenæringen er Norges største fastlands- og distriktsnæring og finnes i alle norske kommuner over hele landet. Det betyr at en svært høy andel av ungdommen kommer gjennom nåløyet og får læreplass, jobb og karriere der de er oppvokst eller ønsker å bo, sier Kjetil Tvedt, som er kompetansedirektør i Byggenæringens Landsforening (BNL).
BNL mener at hvilke fag- og utdanninger som tilbys av fylkene, må være tilpasset arbeidslivets behov lokalt. Elever og studenters ønsker kan etter foreningens syn ikke styre dimensjoneringen av utdannings- og studietilbud. - Vi er avhengig av et tettere samspill mellom utdanningssystemet og næringslivet for å avstemme behov og dekke opp det lærlingeunderskuddet vår næring har. Et slikt samspill vil sikre arbeidslivet arbeidskraft og flere unge læreplassavslutter Tvedt.
Lenke til NHOs kompetansebarometer som ble fremlagt forrige uke: https://www.nho.no/tema/kompetanse-og-utdanning/artikler/2-av-3-nho-bedrifter-mangler-folk-med-riktig-kompetanse--38-000-nye-ansatte-trengs/
Foto: BNL
Kontakter
Trond Cornelius BrekkeKommunikasjonssjef og samfunnskontaktByggenæringens Landsforening
Tel:40241000trond@bnl.noBilder
Om NHO Byggenæringen
Byggenæringen er Norges største fastlands- og distriktsnæring med nærmere 400.000 ansatte i samtlige norske kommuner. Samlet omsetning overstiger 1000 mrd. kroner. Byggenæringens Landsforening (BNL) er den ledende næringsorganisasjonen for byggenæringen i Norge med 3600 medlemsbedrifter som sysselsetter i overkant av 75.000 medarbeidere.
Følg pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Byggenæringen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Statsbudsjettet må bli et boligbudsjett14.10.2025 10:18:01 CEST | Pressemelding
Når regjeringen legger frem statsbudsjettet i morgen, forventer NHO Byggenæringen tydelige signaler om at staten vil bidra til å få fart på byggingen igjen – både av boliger og andre viktige bygg som samfunnet trenger.
- Nå står det på politisk vilje6.10.2025 12:59:38 CEST | Pressemelding
Arbeidsgruppen for aldersvennlig boligbygging overleverte i dag sine anbefalinger til helse- og omsorgsministeren og kommunal- og distriktsministeren på OBOS sitt prosjekt på Rødtvet. NHO Byggenæringen har deltatt aktivt i arbeidet, og direktør Nina Solli mener rapporten nå må følges opp med konkrete tiltak.
- Skjæran har en stor oppgave foran seg16.9.2025 10:47:18 CEST | Pressemelding
Boligbyggingen har ikke vært lavere enn siden krigen. NHO Byggenæringen mener derfor at det er viktig med en handlekraftig kommunalminister.
Byggenæringen er klar for fire nye år!9.9.2025 14:36:49 CEST | Pressemelding
Valget ga en klar rødgrønn seier, men med et svakt parlamentarisk grunnlag. Det betyr at den kommende perioden vil preges av forhandlinger og kompromisser – noe som gir byggenæringen både utfordringer og muligheter. Vi er klar for et konstruktivt samarbeid for å løse de store samfunnsutfordringene Norge står overfor!
- "Alle" i Arendal pratet om raskere plan- og byggesak15.8.2025 14:08:27 CEST | Pressemelding
Arendalsuka er avsluttet og administrerende direktør i NHO Byggenæringen, Nina Solli, er meget godt fornøyd etter en intens uke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom