1 av 3 har syklet i beruset tilstand
12.7.2021 08:00:00 CEST | Trygg Trafikk | Pressemelding

– Selv om det ikke finnes noen promillegrense for syklister, er det likevel ikke lov å sykle hvis man ikke er skikket for det på grunn av rus eller andre ting. Når du drikker svekkes dømmekraften, risikoforståelsen og reaksjonsevnen – og det mye fortere enn man tror. Da utgjør du en fare både for deg selv og andre. Derfor mener vi at folk bør tenke om sykkelen som de tenker om bilen: La den stå hvis du har drukket, sier Harald Heieraas, seniorrådgiver i Trygg Trafikk.
Godt voksne er versting
I undersøkelsen, som er gjort av YouGov, er det stor forskjell mellom kjønnene. Hele 43 prosent av menn bekrefter å ha syklet i beruset tilstand, mot 21 prosent av kvinnene. Noe overraskende er verstingen aldersgruppen 30-49 år, hvor 39 prosent svarer ja, mens blant de yngste, 18-29 år, svarer 29 prosent at de har syklet i beruset tilstand.
– Jeg vil tro dette henger sammen med at de yngste i større grad bruker elsparkesykkel som fremkomstmiddel, i hvert fall i byene, mens godt voksne foretrekker sykkelen. Det som bekymrer oss fra et forsikringsståsted er at antallet ulykker og skader øker voldsomt, ikke minst blant de som er påvirket av alkohol. Selv med forsikring kan en eventuell erstatning bli kraftig redusert dersom man var påvirket av alkohol eller andre rusmidler, og dermed kan ha medvirket til ulykken, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Fra 2005 til 2016 ble antall syklister som ble behandlet ved traumeavdelingen ved Oslo universitetssykehus mer enn fordoblet. Alle sykler, også elektriske, er etter loven å anse som vanlig tråsykkel, og derfor gjelder ikke forsikringsplikt for kjøretøy for elsykler.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 29. april – 3. mai gjennomført til sammen 1008 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år»
Kontakt Tryg Forsikring: Torbjørn Brandeggen, Kommunikasjonsrådgiver Tryg Forsikring. Mobil: 952 17 744 Mail: torbjorn.brandeggen@tryg.no
Nøkkelord
Kontakter
Harald HeieraasSeniorrådgiver
Tel:91 70 66 96heieraas@tryggtrafikk.noBilder

Om Trygg Trafikk
Trygg Trafikk jobber for at færrest mulig skal omkomme eller bli hardt skadd i trafikken. Vi er tilstede i alle landets fylker. Trygg Trafikk er både samarbeidspartner og pådriver overfor myndigheter og bedrifter. Vi er også et bindeledd mellom frivillige aktører og myndigheter.
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Må stramme inn regler for bruk av ATV og UTV23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Med førerkort for traktor eller lett-MC har du lov til å kjøre de fleste ATV-er fra du er 16 år, og uten spesifikk opplæring for kjøretøyet.
Slurver med barnesikring i bil14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
3 av 4 foreldre lar barna feste seg selv i bilen – Trygg Trafikk er tydelig på at det er de voksne som har ansvaret for at barna er sikret riktig på bilturen.
Flere velger den beste sykkelhjelmen8.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det finnes mange varianter å velge mellom når du skal finne deg en ny sykkelhjelm. Nå har flere fått øynene opp for hjelmer med rotasjonsbeskyttelse.
Trygg Trafikk og Figgjo gjenopptar samarbeidet6.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Etter 47 år gjenopptar Trygg Trafikk og Figgjo samarbeidet om å bringe en norsk designklassiker tilbake til spisebordet. Med en god dose nostalgi.
2 av 5 foreldre kan ikke reglene for sikring av barn i bil3.7.2026 09:19:53 CEST | Pressemelding
I dag er det krav om at de minste barna skal sikres med godkjent barnesikringsutstyr. Likevel svarer 37 prosent av småbarnsforeldrene enten feil eller at de ikke vet hva loven sier.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
