-Vi er langt unna en heltidskultur
12.4.2023 13:07:57 CEST | Delta | Pressemelding

Deltas heltidsmonitor viser at kun 20 prosent av alle helsefagarbeiderstillinger som ble lyst ut i kommunene i fjor var heltid. Tilsvarende tall for helseforetakene var 23 prosent.
– Det er rett og slett for dårlig. Vi er langt unna en heltidskultur i kommuner og helseforetak for denne yrkesgruppen, sier Trond Ellefsen.
– Delta skal sette heltid på kartet i 2023. Vi har plukket ut kommuner og helseforetak som har tatt skritt i riktig retning. Vi vil oppmuntre dem til å fortsette det gode arbeidet. Og vi vil besøke arbeidsgivere som fortsatt har et stykke igjen før tallene peker i riktig retning, sier Ellefsen.
Helsefagarbeidere er en stor yrkesgruppe i helse- og omsorgstjenesten, særlig på kommunalt nivå. De er svært viktige for å møte fremtidens utfordringer med stadig flere eldre.
Gir bedre tjenester
Delta mener heltidskultur er viktig fordi:
- Heltid gir økt kvalitet i tjenestene ved at det er flere fast ansatte på jobb, som kjenner tjenestemottakerne og omvendt.
- Heltid gir økonomisk og kvalitetsmessig gevinst, ved mindre bruk av overtid, vikarer og innleide.
- Heltid gjør det mer attraktivt for unge å utdanne seg til helse- og omsorgsyrker
- Heltid bidrar til bedre arbeidsmiljø, sterkere fagmiljøer og lavere sykefravær.
- Heltid bidrar til bedre pasientsikkerhet i smitte- og beredskapsperspektiv.
- Heltid fremmer likestilling.
- Utstrakt bruk av deltidsstillinger har store konsekvenser for den enkeltes levekår og livskvalitet.
- Deltidsarbeidende er en viktig arbeidskraftreserve.
Bedre organisering
Arbeidsgivere hevder ofte at økt heltid er vanskelig å gjennomføre i tjenester som driftes døgnet rundt hele året. Ikke minst for at vaktsystemene skal gå opp.
Delta mener mye handler om å se på nye måter å organisere arbeidet på.
For eksempel ved å øke grunnbemanning, bruke vikarmidler for å tilby flere heltidsstillinger og å lage nye årsturnuser.
Delta har lenge arbeidet for å skape heltidskultur og redusere omfanget av deltidsarbeid. Ett av hovedsatsingsområdene for 2023 er at «Delta skal fortsette innsatsen for et arbeidsliv preget av heltid og faste stillinger.»
Faktaboks: Utlyste helsefagarbeiderstillinger i 2022
Antall utlyste stillinger i kommunene: 25 1117
Antall heltidsstillinger: 5 062 (20 prosent).
Antall utlyste stillinger i helseforetakene: 3 509
Antall heltidsstillinger: 796 (23 prosent).
Kun kommuner som har lyst ut minst 100 stillinger som helsefagarbeider er med i Deltas oversikt.
Kilde: Deltas heltidsmonitor, levert av Retriever Norge.
Faktaboks: Disse skal Delta besøke på heltidsturnéen
Kommuner:
Bjørnafjorden
Alta
Kristiansund
Trysil
Haugesund
Mo i Rana
Levanger
Lindesnes
Tønsberg
Ringerike
Oslo
Helseforetak
Helgelandssykehuset
St. Olav
Helse Stavanger
Sørlandet Sykehus
Kontakter
Trond EllefsenForbundslederDelta
Tel:92 03 77 70trond.ellefsen@delta.noPer TandbergSpesialrådgiver Delta - avdeling for kommunikasjon og marked
Tel:93245342per.tandberg@delta.noBilder

Lenker
Om Delta
Delta organiserer mer enn 100 000 medlemmer og er den største arbeidstakerorganisasjonen i YS.
Våre medlemmer jobber innenfor offentlig tjenesteyting. Deres oppgaver spenner fra helse- og omsorg til forvaltning og drift av en rekke statlige, kommunale og private tjenester. Vi er menneskene som skaper velferden i landet vårt.
Delta er partipolitisk uavhengig og utvikler arbeidslivet med fokus på medlemmenes livskvalitet.
www.delta.no
Følg pressemeldinger fra Delta
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Delta på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Delta
Statsbudsjettet 2027: Ingen vilje til å satse på kommuneøkonomien7.10.2026 10:39:18 CEST | Pressemelding
- Når kommunedirektører advarer om at tjenestene nærmer seg grensen for det forsvarlige, er det et varsko som må tas på alvor, sier forbundsleder Trond Ellefsen i Delta.
Ingen streik i private barnehagar29.9.2026 23:20:04 CEST | Pressemelding
Etter ei krevjande mekling er det semje med PBL om ein lønnsauke til alle på minst kroner 16 700 i generelt tillegg frå 1. mai 2026. Avgjerande for å unngå streik var også å behalde nivået på barnehagepensjonen.
Delta/Negotia sikrer nye og bedre rettigheter i Funksjonæravtalen24.9.2026 19:45:48 CEST | Pressemelding
I kveld kom Delta/Negotia til enighet med NHO om ny Funksjonæravtale for perioden 2026–2028. - Vi er godt fornøyde med resultatet, sier forhandlingsleder Eirik Bornø.
Rapportlansering: Norge mangler bachelor i podiatri – vil gi mer bærekraftige helse- og omsorgstjenester.24.9.2026 12:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Flere må kunne mer om føttene våre, for å forebygge helseproblemer, amputasjoner og unødvendig belastning på omsorgstjeneste.
Det blir ikke streik i privat helse og omsorg12.9.2026 08:48:00 CEST | Pressemelding
- Vi har forhandlet fram en løsning som innebærer at lønnen for private tilbydere av helse- og omsorgstjenester kommer på nivå med utviklingen i kommunene, sier forhandlingsleder Marit Solheim.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
