-Skuffende kvoteråd for lodde
- I lys av tidligere målinger av sterke årsklasser på lodde og en mindre torskebestand er anbefalingen overraskende. En forklaring kan være at større andel av loddebestanden enn det forskerne legger til grunn står i russisk sone, sier Maråk.
Faglig utvalg for ressursforskning (FUR) anbefalte en pause i toktene som skulle måle størrelsen på gytebestanden, men åpnet opp for å videreføre gytetoktene dersom dekningen i øvrige loddetokt var dårlige. Det er tilfelle ettersom det ikke er gjennomført tokt i russisk sone. Fiskebåt mener derfor en bør vurdere å få gjennomført et gytetokt i år, for å få mer informasjon i forhold til den anbefalingen som ligger til grunn.
- Det er store årsklasser av lodde og redusert torskebestand, og det er derfor vanskelig å forstå forskernes kvoteråd, sier Maråk.
Ifølge Maråk bør dette tas opp i fiskeriforhandlingene som nå pågår med Russland, og der en åpner for at resultatene fra et slikt gytetokt kan føre til endringer i kvoterådet som er gitt.
Kontakter
Audun MaråkAdm.dir.
Mobil: + 47 900 77 470
Bilder
Om Fiskebåt
Fiskebåt - havfiskeflåtens organisasjon, jobber for en miljøvennlig og lønnsom fiskeflåte, som leverer sunn mat fra bærekraftige bestander i verdens reneste havområder.
Følg pressemeldinger fra Fiskebåt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fiskebåt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fiskebåt
Regjeringen i utakt med stortinget – Store negative konsekvenser for beredskapen, verdiskapningen og aktiviteten langs kysten27.6.2025 10:29:47 CEST | Pressemelding
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har bestemt at fritaket for CO2-avgift for fiskefartøy i utenriks fart opphører. Det betyr at det ikke lenger blir adgang til å bunkre avgiftsfritt i Norge for fart til utenlandsk havn.
- EU gir blafffen i internasjonalt vedtatte prinsipper og saborterer fremdrift i fiskeriforhandlingene11.6.2025 17:27:24 CEST | Pressemelding
Etter flere års forhandlinger la EU frem et forslag til fordeling av kolmulebestanden. Forslaget reduserer den tidligere avtalte norske andelen fra 26,2 prosent til 5,8 prosent, samtidig som EU øker sterkt sin egen andel og skjermer andre kyststater.
Streik blant maskinistene13.12.2024 12:00:33 CET | Pressemelding
Maskinister organisert i Det norske maskinistforbund (DNMF) er tatt ut i streik. Fiskebåt beklager at det ikke ble oppnådd enighet i årets tariffoppgjør.
PRESSEINVITASJON : Årsmøte i Fiskebåt Vest4.12.2024 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Fredag 6. desember samlast Fiskebåt Vest til årsmøte i Ålesund. På møtet er blant anna kvotenedgang og fiskerireguleringar på dagsorden.
PRESSEINVITASJON: Fiskebåt Sør-årsmøte29.11.2024 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 3. desember samles Fiskebåt Sør til årsmøte i Bergen. På møtet blir det blant annet diskusjoner rundt de pelagiske fiskeriene og utsiktene framover.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom