– Merking av meieriprodukter er en suksess
Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) har jobbet med å få industrien til å benytte merket på emballasje og i deres kommunikasjon. I løpet av våren og sommeren har merket både vært eksponert på melkekartonger, yoghurtpakninger og i TV-reklame.
I mai, noen uker etter lansering, hadde 18 prosent fått med seg «3 om dagen»-merket. I august var andelen allerede oppe i 24 prosent. Den yngste gruppen i Norstat-undersøkelsen, 18–29 år, var den aldersgruppen som overlegent mest hadde fått med seg det nye merket. Andelen som sa at de kjenner til merket steg fra 36 prosent i mai til 43 prosent i august. Og nesten en tredjedel av disse hadde sett merket på pakning eller emballasje, med TV-reklame som en god nummer to.
– Dette er adskillig bedre resultat på kort tid enn vi kunne se for oss, Ida Berg Hauge, som er en av arkitektene bak merket.
– Vårt mål er jo selvsagt at folk skal bli oppmerksom på merket, og at dette skal føre til en større bevissthet rundt den offisielle norske anbefalingen om inntak av tre meieriprodukter daglig, sier Berg Hauge.
Den nye undersøkelsen viser at eksponeringen av merket tydelig fører til at langt flere får med seg helsemyndighetens anbefaling. Og en av tre som har sett merket sier de har økt eller vurderer å øke sitt forbruk av meieriprodukter – spesielt av melk.
Både Helsedirektoratet og andre aktører jobber med å gjøre befolkningen kjent med de offisielle kostrådene. En Norstat-undersøkelse i regi av Melk.no senhøsten 2020 viste at «5 om dagen»-kostrådet for grønnsaker, frukt og bær var anbefalingen med best kjennskap. 39,2 prosent sa de kjente til «5 om dagen», en økning på nesten fem prosent fra 2015.
22,4 prosent sa de kjente til kostrådet om å spise fisk 2-3 ganger i uken.
«3 om dagen»-kostrådet om å spise magre eller lette meieriprodukter tre ganger daglig kom langt ned på listen, bare fire prosent av befolkningen sa de kjente til denne anbefalingen.
– Vi lanserte denne nye merkeordningen nettopp for å øke bevisstheten rundt kostrådet. Det er spennende å følge utviklingen når man kommer med et nytt merke på markedet. Så langt ser det ut som merket har god effekt, avslutter Ida Berg Hauge.
Å markedsføre og jobbe med kjennskap til kostråd mot befolkningen er en langsiktig oppgave. «5 om dagen»-rådet om frukt, grønnsaker og bær er for eksempel blitt profilert i reklame helt siden 1992. Men eksperter mener ikke nødvendigvis at å «selge» et kostråd skiller fra annen markedsføring.
– I utgangspunktet er det liten forskjell på å markedsføre en merkevare og en merkeordning som «5 om dagen» eller «3 om dagen», mener Torfinn Kallevik. Han er høyskolelektor ved BI og foreleser om merkevare.
– Utfordringen er å gå fra kjennskap til adferd, dette er et voldsomt skritt, sier Kallevik, som ikke ser et entydig mønster på at befolkningen er mindre mottagelig for å ta innover seg kostråd og offisiell veiledning. Men han ser at det er en utfordring for folk at det er veldig mange produkter i matbutikken som er merket.
*****
Fakta om merkeordningen
- Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) har utarbeidet et eget merke som kan tas i bruk av meieribransjen og andre eksterne aktører, både på emballasje, i butikk og gjennom annen kommunikasjon.
- Det er laget kriterier innenfor de ulike kategoriene av meieriprodukter for å tydeliggjøre hva som er magre eller lette meieriprodukter og som dermed kan benytte merket. Kriteriene er basert på ulike forskrifter og retningslinjer fra myndighetene.
- Merket kan kun brukes på magre eller lette meieriprodukter som regnes som hverdagsprodukter for folk flest innenfor kategoriene melk, yoghurt og ost.
(Kilde: Opplysningskontoret for meieriprodukter)
Nøkkelord
Kontakter
Ida Berg HaugeDirektør
Tel:915 78 410ida@melk.noBilder


Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vår oppgave er å øke kunnskapen om disse matvarene basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Verdens Melkedag: Melken gjør comeback som trygg motvekt30.5.2025 09:25:18 CEST | Pressemelding
Etter nesten femti år med jevn nedgang, er melken på vei oppover igjen. Nye tall viser at salget av helmelk og smaksatt melk øker – og at stadig flere nordmenn finner tilbake til det kjente og trygge. Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) ser en positiv utvikling i forkant av Verdens Melkedag 1. juni.
Proteinboom på norske kjøkken13.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Norske forbrukere fyller kjøleskapene med proteinrike meieriprodukter som aldri før. I første kvartal 2025 økte salget av cottage cheese med hele 40 %, kvarg med 36 % og naturell yoghurt med 24 %, viser ferske tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK).
Smør og helmelk i vinden: Norske forbrukere søker ekte smak30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vender seg mot mer naturlige råvarer: Salget av smør økte med 5,8 % i første kvartal 2025 sammenlignet med samme periode året før, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Helmelk følger samme trend med en økning på 4,5 %. Økningen peker mot en bredere bevegelse der flere ønsker mat laget fra bunnen av – basert på rene og tradisjonelle ingredienser.
Lag påskens beste vafler – og unngå matsvinn14.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nystekte vafler bidrar til hyggelig påskestemning – enten du er på fjellet, ved sjøen, i byen eller bare vil gjøre noe koselig sammen med familie og venner. Og når ferien går mot slutten og det fortsatt står melk, yoghurt eller rømme igjen i kjøleskapet, er vaffelrøra en enkel og smakfull redning.
Yoghurt naturell i vinden: Opp 40 % siden 202010.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Yoghurt naturell vokser kraftig i popularitet. Nye tall fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter viser at salget har økt med 40 prosent siden 2020. Bare det siste året steg volumet med 17 prosent. I 2024 ble det solgt over 13 700 tonn yoghurt naturell i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom