– Lite kan løfte 1. divisjon raskere enn dette
18.5.2021 13:56:55 CEST | NTB | Pressemelding

I samarbeid med Toppfotball kvinner skal NTB i den kommende sesongen blant annet kåre rundens lag og årets spiller på NTB-børsen i 1. divisjon. Obos er igjen inne som sponsor for kåringene – på samme måte som for Toppserien og Obos-ligaen.
– Samarbeidet med NTB og Obos var en strålende suksess og skapte stort engasjement i fjor. Samarbeidet har tilgjengeliggjort Toppserien for sportsinteresserte på en helt ny måte og slik bidratt til den store oppmerksomheten ligaen fikk i 2020. Nå er vi utrolig glade for at vi får den samme dekningen av 1. divisjon. Det blir både livedekning fra kampene og spillerbørs hver eneste runde, noe som vil løfte fram interessen for både klubber og spillere til et helt nytt nivå, sier Hege Jørgensen, daglig leder i Toppfotball kvinner.
Livereporterne til NTB setter børskarakterer på fotballspillerne etter hver kamp. Alle spillere som har spilt mer enn 30 minutter i kampen, får en prestasjonsbasert karakter mellom 1 og 10. De beste spillerne fra hele runden settes sammen til det som blir Rundens lag i de forskjellige ligaene.
NTB-børsen ligger også til grunn for kåringene av månedens spiller og årets spiller.
Vil styrke kvinnefotballens posisjon i Norge
I Obos er man godt fornøyd med at samarbeidet med NTB fortsetter.
– Det er spesielt hyggelig at det nå også skal lages spillerbørs i 1. divisjon, slik at vi og alle andre fotballinteresserte i hele landet nå får en mulighet til å bli enda bedre kjent med spillerne i vår nest øverste divisjon, sier sponsorrådgiver Eddie Chr. Thomas.
Thomas understreker at engasjementet rundt kvinnefotballen blant annet handler om å gi alle like muligheter.
– På sikt håper vi tiltaket vil styrke kvinnefotballens posisjon i Norge. For Obos er det viktig å få mer ut av samarbeidsavtalene våre enn kun synlighet for Obos-logoen. Derfor var det viktig å bidra til rundens lag for Toppserien i fjor. Nå skal vi sammen med NTB og Toppfotball kvinner også løfte fram spillerne som har markert seg ekstra positivt i 1. divisjon hver eneste serierunde, sier Thomas.
– Lite kan løfte 1.divisjon raskere
– Det er utrolig gøy at vi endelig dekker både Toppserien og 1. divisjon med reporter. Vi gleder oss enormt til å vise fram de nye kåringene våre både til spillere og supportere. Jeg mener det er lite som kan løfte 1. divisjon raskere enn det vi er i gang med nå, sier Hanna Sikkeland, produktsjef i NTB.
Fra sesongstart våren 2021 premieres månedens spiller i Toppserien med et digitalt gavekort på 5000 kroner fra Gi Gaven Videre, et bærekraftig og meningsfylt gavealternativ som lar spillerne støtte en sak de brenner for.
NTB leverer følgende kåringer i Toppserien og 1. divisjon i år:
- Rundens lag
- Årets lag
- Årets forventningslag
- Månedens spiller
- Årets spiller
- Topp 10 på NTB-børsen
Les mer om kåringene og tidligere vinner her.
Nøkkelord
Kontakter
Eddie Chr. ThomasKommunikasjonsrådgiver
Tel:41477340eddie.chr.thomas@obos.noHanna SikkelandProdukteier og prosjektlederNTB sportsdata
Tel:45258623hanna.sikkeland@ntb.noHege JørgensenDaglig lederToppfotball Kvinner
Tel:988 72835hege@kvinnefotball.noBilder

Om NTB
NTB er et uavhengig, norsk nyhetsbyrå. Vi produserer og leverer nyheter, visuelt innhold, kommunikasjonstjenester, språktjenester og teknologi.
NTBs redaksjoner følger nasjonale og internasjonale nyheter døgnet rundt. Hver dag leverer våre journalister og fotografer redaksjonelt innhold til nærmere 200 medier.
Vi er i front med innovativ teknologiutvikling for mediemarkedet, som automatisert journalistikk og mediebank.
Med 400 millioner bilder og videoer er vi Nordens største bildebyrå. Bildearkivet vårt inneholder historiske bilder tilbake til 1800-tallet og representerer Norges visuelle nyhetshukommelse.
Følg pressemeldinger fra NTB
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NTB på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NTB
Jakter nyhets-Norges beste penner: – Har vi en blindsone nord for Trondheim?19.8.2026 09:41:45 CEST | Pressemelding
Juryen for NTBs språkpris leter etter landets aller beste nyhetsspråk. Nå ønsker de seg et enda bredere tilfang av kandidater fra hele landet – og retter en spesiell oppfordring til redaksjoner utenfor de største byene.
Lars Bratsberg to lead NTB's commercial growth10.8.2026 10:05:41 CEST | Press release
Former Google and Spond executive Lars Bratsberg has been appointed commercial director at NTB to head up the agency’s growth in Norway and abroad.
Lars Bratsberg blir NTBs nye kommersielle direktør10.8.2026 10:01:04 CEST | Pressemelding
Lars Bratsberg, tidligere toppleder i Google og Spond, er ansatt som ny kommersiell direktør i NTB. Han skal lede NTBs kommersielle satsing både hjemme i Norge og internasjonalt.
NTB øker omsetningen og vokser internasjonalt10.6.2026 14:00:17 CEST | Pressemelding
NTB økte omsetningen i 2025 og endte med et driftsresultat på 7,6 mill. kroner, en forbedring på 3,1 mill. kroner fra 2024. Oppkjøpet av publiseringsplattformen Live Center og satsingen på medieteknologi bærer frukter.
NTB utvider presseklienten: Meteorologisk institutt er med på laget for styrket samfunnsberedskap1.6.2026 09:33:02 CEST | Pressemelding
Informasjonsflyten mellom beredskapsaktørene og norske medier utvides ytterligere når Meteorologisk institutt nå tar i bruk NTBs presseklient. Dette sikrer at kritisk samfunnsinformasjon når mediene samtidig. Satsingen sammenfaller med totalberedskapsåret 2026 og legger fundamentet for en langsiktig styrking av samfunnssikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
