
-Godt forberedt for et stort ansvar
Norcem og HeidelbergCement har lenge ventet på den formelle beslutningen omkring karbonfangstanlegget i Brevik. I går ble karbonfangstanlegget, som er en del av det norske "Langskip"-prosjektet, vedtatt i Stortinget.

Stortinget vedtok å iverksette «prosjekt Langskip» som en del av statsbudsjettet for 2021. Det inkluderer Norcems karbonfangstanlegg i Brevik som har en estimert kostnad på om lag 3,3 milliarder kroner. Prosjektet blir betegnet som det største klimaprosjektet i norsk industri noensinne.
-Et anlegg til inspirasjon
Norcem og HeidelbergCement er ydmyke og stolte for tilliten regjeringen og øvrige myndigheter har vist, og ser frem til å starte opp. General Manager i HeidelbergCement NorthernEurope, og styreformann i Norcem, Giv Brantenberg mener dette er en merkedag for Norcem.
- HeidelbergCements målsetning er å bidra til oppfyllelse av Parisavtalen, og etablering av verdens første fullskala karbonfangstanlegg i sementindustrien vil være et stort skritt i den retning for konsernet og industrien. Anlegget vil være til inspirasjon for oss og mange andre. Selv utreder vi muligheten for å bygge et tilsvarende anlegg i Sverige, og det er stor interesse i resten av konsernet som har virksomheter i over 50 land, sier Brantenberg som legger til at han også tror annen prosessindustri følger tett med på utviklingen.
Oppstart mandag 4.januar
Direktør for Bærekraft i HeidelbergCement NorthernEurope, Per Brevik kan informere om at arbeidet med det nye karbonfangstanlegget starter opp den 4.januar.
-Da starter vi med å forberede område hvor det nye karbonfangstanlegget skal stå. Gjennomføringen av prosjektet er estimert til å ta ca 3,5 år å bygge og skal stå klart våren 2024.
Prosjektleder rekruttert fra egen organisasjon
I Brevik er prosjektleder Tor Gautestad klar for det store ansvaret. Perioden med forberedelser har vært lang og krevende og han ser nå frem til å starte opp med gjennomføringsfasen som han mener er svært godt forberedt.
-I de første to årene vil aktivitetene ved sementfabrikken være preget av riving og bygging for klargjøring til installasjon av prosessanleggene. Her har vi allerede tjuvstartet litt for egen regning, innrømmer Gautestad.
-Den største utfordringen blir deretter å bygge inn karbonfangstanlegget i fabrikken samtidig som vi produserer sement, men dette har vi en god plan på, og vi er sikre på å ha anlegget i drift sommeren 2024, avslutter Gautestad som selv har jobbet med prosjektet de siste tre årene.
Nøkkelord
Kontakter
Per BrevikDirektør for Bærekraft og Alt.brensel i HeidelbergCement
Tel:+47 - 22 87 84 72per.brevik@heidelbergcement.comTor HalvorsrudCommunication Manager
Communication Manager, HeidelbergCement
Bilder


Lenker
Om HeidelbergCement
Norcem er en del av HeidelbergCement Group, som er en av verdens største produsenter av byggematerialer, og er markedsledende innenfor tilslag, sement og betong. Konsernet har ca. 55 000 ansatte på over 3 000 steder i mer enn 50 lan
Følg saker fra HeidelbergCement
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra HeidelbergCement på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra HeidelbergCement
Norcem godt fornøyd med regjeringens forslag om å støtte karbonfangst i Brevik21.9.2020 13:09:38 CEST | Pressemelding
Norcem og HeidelbergCement er meget tilfreds med regjeringens forslag om å støtte bygging av karbonfangstanlegg i Brevik. Realisering av prosjektet vil ha store ringvirkninger både lokalt, nasjonalt og internasjonalt.
HeidelbergCement og Ingeniører Uten Grenser inngår samarbeid8.9.2020 12:06:22 CEST | Pressemelding
HeidelbergCement i Norge og den ideelle organisasjonen Ingeniører Uten Grenser inngår nå samarbeid for å utvikle infrastruktur som gir en bedre hverdag for mennesker i utsatte områder.
På G: Tre konsernsjefer i Norcem3.9.2020 14:36:06 CEST | Pressemelding
HeidelbergCement inviterte i går til en lunsj på kontoret i Oslo, hvor de tidligere konsernsjefene Gerhard Heiberg og Gunnar Syvertsen samt nåværende konsernsjef Giv Brantenberg møttes for å snakke om utviklingen i konsernet. Til sammen har de ledet konsernet i over 30 år.
Norcem med investeringsbeslutning for karbonfangst16.6.2020 15:04:49 CEST | Pressemelding
Norcems siste interne hinder for investering i karbonfangst har blitt passert.
Olje- og Energiminister Tina Bru på lørdagsbesøk til Norcem8.2.2020 15:32:33 CET | Pressemelding
Statsråd Tina Bru besøkte Norcem i Brevik lørdag ettermiddag. Bakgrunnen for besøket var å gjøre seg kjent med Norcems karbonfangstprosjekt.
HeidelbergCement og Equinor inngår intensjonsavtale om karbonfangst og -lagring(CCS)5.9.2019 17:15:07 CEST | Pressemelding
Konsernsjef Dr. Bernd Scheifele i HeidelbergCement AG signerte i dag en intensjonsavtale med Equinor ASA om samarbeid om utbygging av karbonfangst og -lagring i Norge.