
– Beboere kan ende opp med kjemperegning

– Mange opplever et stort press på økonomien nå. Da kan det være fristende å ha så lave felleskostnader som mulig, men det kan gi stort etterslep på nødvendige utbedringer, sier skadeforebygger Therese Hofstad-Nielsen i Fremtind, forsikringsselskapet til SpareBank 1 og DNB.
Hofstad-Nielsen frykter at flere i borettslag og sameier setter vedlikeholdet på vent, fordi det er andre utgifter som prioriteres på kort sikt. I tillegg til høy prisvekst på strøm, er også mat, møbler, biler og husleie blitt dyrere siste tiden.
– I verste fall kan det ende med en kjemperegning som beboerne ikke har råd til, sier skadeforebyggeren.
Krangler om gamle rør
Fremtind opplever flere tilfeller årlig der borettslag og sameier utsetter vedlikehold, selv etter sterke anbefalinger fra fagfolk. Det kan være gamle rør som burde skiftes ut eller tak som trenger pleie. I noen saker oppstår det uenigheter mellom styret og de øvrige beboerne.
– Det hviler et stort ansvar på styremedlemmene, som skal vurdere og ta viktige avgjørelser når det kommer til vedlikehold. Noen ganger kan det være lurt å søke råd hos profesjonelle, for å unngå dårlige beslutninger som får store konsekvenser for mange, tipser Hofstad-Nielsen.
Grunn til bekymring
Forbrukerøkonom Magne Gundersen i SpareBank 1, deler bekymringen for at økt behov for vedlikehold kan slå ut i høye fellesutgifter. Dagens prisvekst og renteøkninger er allerede mye å håndtere.
– Det er nok tøft for mange å kutte i forbruket like raskt som utgiftene stiger. Renta er dobbelt så høy nå som for to år siden, og den skal opp enda mer. Dette er ekstra tungt for de som ikke har noen å dele utgiftene med, som enslige forsørgere, og som alene må håndtere prisøkning på mat, bensin, strøm og lån på toppen, sier Gundersen.
Lurt med en plan
Små grep kan være nok for å tåle litt høyere fellesutgifter, mener Gundersen, som anbefaler folk å lage budsjett og en spareplan.
– Få oversikt over hva du bruker penger på. Da er det mye lettere å finne ut hva du kan kutte ned på og hva du kan kutte ut. Mange gjør grep i sin privatøkonomi nå for å håndtere dyrtid og renteøkningene. Gjør de nødvendige grepene nå og prøv å ha litt penger i reserve, det kommer godt med fremover, anbefaler Gundersen.
Det får støtte fra skadeforebygger Hofstad-Nielsen.
– Det er lurt å sette opp en langsiktig vedlikeholdsplan i samarbeid med fagfolk. Jo før du tar tak i forhold som må utbedres, desto lavere blir skadeomfanget og kostnadene på sikt, avslutter hun.
Nøkkelord
Kontakter
Therese NielsenSkadeforebygger i Fremtind
Tel:928 58 599therese.nielsen@fremtind.noAnette Grønby ReinKommunikasjonsrådgiver Fremtind
Tel:412 93 009anette.rein@fremtind.noBilder



Om Fremtind
Fremtind – størst på forsikring i bank
Vi er eid av SpareBank 1 Gruppen, DNB og Eika-Gruppen, og er et av Norges største forsikringsselskap.
Vår oppgave er å hjelpe og motivere deg til å ta vare på deg selv, tingene dine og de du er glad i, og vi skal være der når det trengs. Vi jobber med å finne nye og smarte løsninger, som gjør hverdagen din enklere og tryggere.
AutoSync er et datterselskap av Fremtind. De utsteder bombrikker til kjøretøy og krever inn penger for bompasseringen. Ønsker du å komme i kontakt med AutoSync finner du kontaktinformasjon her.
Følg pressemeldinger fra Fremtind
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fremtind på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fremtind
Gamle sikringsskap kan utgjøre en brannfare20.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange har gamle sikringsanlegg på hytta og opplever at sikringene ryker når de bruker flere apparater samtidig. Det kan være brannfarlig.
Kulde og strømsparing ga rekordmange frostskader i fjor18.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Likevel vurderer nær 1 av 3 nordmenn (32 prosent) å skru ned varmen i huset eller hytta for å spare strøm fremover.
Nå er det høysesong for skityveri14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år stjeles skiutstyr fra alpinanlegg og hyttevegger for flerfoldige millioner. Noen enkle knep gjør deg bedre rustet mot skityvene.
Boligeiere utsetter vedlikehold: Mange har ikke råd10.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fire av ti nordmenn setter ikke av penger til vedlikehold av egen bolig. Stram økonomi er blant hovedårsakene. – Kan ende med kjemperegning, frykter skadeforebygger.
God resultatøkning for Fremtind5.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fremtind Forsikring konsern leverte i 4. kvartal et resultat før skatt på 1 585 mill. kroner (794). Resultatet for året ble 3 232 mill. kroner (1 160). Fusjonen med Eika Forsikring har bidratt positivt til resultatforbedringen.