- Uforståelig kutt i permitteringer
11.5.2021 12:47:30 CEST | LO | Pressemelding
- Vi har 200 000 permitterte og arbeidsledige og Norge er ikke friskmeldt før folk er tilbake i jobb. Da er det uforståelig at regjeringen kutter permitteringsperioden fra 52 til 26 uker, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
- Dette skaper usikkerhet og vil være dramatisk for flere bransjer, som reiseliv, luftfart og sjøfart der mange ikke har sett arbeidsplassen sin på over ett år, legger hun til.
Trygghet for arbeidsfolk
Hun håper at venstrepartiene på Stortinget retter opp i forslaget fra regjeringen, og gjør det som er nødvendig for å gi budsjettforslaget en mer sosial profil.
- Jeg håper bare at dette ikke er en del av et politisk spill for at Frp skal få en budsjettseier i stortinget. Det er i så fall tryggheten til arbeidsfolk de spiller med, sier LO-lederen.
Vi må gjenreise Norge
Det kan ta lang tid å komme tilbake til der vi ville vært uten koronaen, men aktive tiltak og offentlige investeringer vil få oss dit raskere. Det krever en mer aktiv politikk.
- Det er ikke nok med å gjenåpne Norge. Vi må gjenreise Norge, sier Hessen Følsvik, som mener at regjeringens budsjettforslag ikke er godt nok.
LO er svært skuffet over at det ikke kommer midler til flere arbeidsmarkedstiltak. Med nær 200 000 arbeidsløse og svært mange langtidsledige er det viktig at NAV har nok ressurser til oppfølging av og til gjennomføring av aktivitets- og kompetansehevende tiltak.
- LO mener det nå er nødvendig med en kraftig satsing på arbeidsmarkedstiltak. Det tar tid å få i gang gode tiltak, og de må være klare når samfunnet nå åpnes igjen. Derfor må det inn midler nå, og ikke vente til statsbudsjettet til høsten, sier hun.
Små ambisjoner for kommunene
Kommunesektoren har vært grunnfjellet i sysselsettingen så langt i pandemien, og har hindret en ytterligere forverring i økonomien. I Revidert nasjonalbudsjett 2021 foreslås ytterligere 1 mrd. kr. til den kommunale kompensasjonsordningen rettet mot lokalt reiseliv og servering.
- Det er positivt, men vi savner en ambisjon også for sysselsettingen i kommunal sektor, sier LO-lederen.
- Vi vet at kommunebudsjettene var presset allerede før koronakrisen. Mange kommuner har et stort vedlikeholdsetterslep. Kommunesektoren står i førstelinjen for å møte utfordringene pandemien har gitt. Det er her kompetansehullene etter redusert undervisning skal tettes, det er her unge og andre som har fått sin psykiske og fysiske helse svekket skal ivaretas, legger hun til.
Kontakter
Trond GramAvdelingsnestleder
Tel:99618169trond.gram@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO ber arbeidsgiverne bli med på å finne løsninger for deltidsansatte15.9.2026 12:56:14 CEST | Pressemelding
LO-nestleder Henriette Jevnaker håper arbeidsgiverne nå er ferdig med å diskutere om vi må endre praksis i Norge, og heller blir med på å diskutere løsninger for merarbeid for deltidsansatte.
Ny kommunikasjonssjef i LO7.9.2026 12:52:51 CEST | Pressemelding
LO styrker laget, og ansetter Tor A. Godal som ny kommunikasjonssjef
Konduktørene i Vy enige – lokførerne setter mekling på pause2.9.2026 05:58:01 CEST | Pressemelding
Norsk Jernbaneforbund er enige med Vy i årets lønnsoppgjør. Norsk Lokomotivførerforbund setter meklinga på pause. Det blir ingen streik nå.
Landsorganisasjonen i Norge uttrykker dyp sorg over tapet av vår folkekjære kong Harald. En lang arbeidsdag i folkets tjeneste er over28.8.2026 09:14:23 CEST | Pressemelding
Mottoet «Alt for Norge», som kong Harald videreførte fra sin far og bestefar, preget hans gjerning på alle områder og til alle tider. Gjennom dette ble han alle nordmenns konge.
Streikefare i Vy fra onsdag27.8.2026 14:08:12 CEST | Pressemelding
Konduktører og lokomotivførere holder jernbanen i gang til alle døgnets tider, året rundt. Da kan ikke deres rett til innflytelse over egen arbeidshverdag svekkes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
