Sedimentene i Oslofjorden består av opptil tre prosent bildekk22.10.2025 18:01:16 CEST | Miljødirektoratet | PressemeldingMiljøovervåkning bekrefter at bildekkpartikler er den største kilden til mikroplast i norsk natur.
Kasakhstan 35 år: Mellommaktens kunst i en ny geopolitisk virkelighet22.10.2025 17:32:43 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | PressemeldingNår Kasakhstan i år markerer 35-årsjubileet for erklæringen om statlig suverenitet, handler det om langt mer enn historisk symbolikk. Dette er historien om hvordan et land, født ut av et kollapsende imperium, gradvis har bygget seg opp til å bli Eurasiens fremste mellommakt – en stat som ikke bare overlever mellom stormaktene, men som mestrer kunsten å balansere, tilpasse og påvirke dem.
Sebastian Sponevik (20) imponerte i VM-finalen i turn22.10.2025 16:06:32 CEST | Norges Gymnastikk- og Turnforbund | PressemeldingSebastian Sponevik leverte en solid mangekampfinale under turn-VM i Jakarta. Han forbedret resultatet fra kvalifiseringen og endte på en imponerende 18. plass med 76.864 poeng totalt.
Nesten halvparten spiser dette til frokost22.10.2025 16:00:00 CEST | Opplysningskontoret for brød og korn | PressemeldingGrøt har gjennom alle tider vært en viktig del av det norske kostholdet. I gamle dager var det vanlig å spise grøt som måltid flere ganger om dagen.
Priv: Fiskeri- og havministeren til India22.10.2025 15:58:06 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | PressemeldingFiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Mumbai 27. til 30. oktober for å styrke det maritime samarbeidet med India. Hun skal møte statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal.
Oslo rådhus åpner dørene for 1 200 skolebarn på FN-dagen – i FNs 80. år22.10.2025 15:33:17 CEST | FN-sambandet | PressemeldingNår FN fyller 80 år markeres jubileet på ekte FN-vis – med barn i sentrum. For andre år på rad åpner Oslo rådhus dørene for nærmere 1 200 elever på tredje- og fjerde trinn på FN-dagen, fredag 24. oktober.
Utdanningsforbundet krever 1 milliard til toppa bemanning i barnehagen.22.10.2025 15:31:55 CEST | Utdanningsforbundet | PressemeldingI dag har foreldre og ansatte i barnehager over hele landet kledd seg i rødt og aksjonert for bedre bemanning i barnehagene. Utdanningsforbundet støtter kravet og ber Stortinget om en milliard kroner ekstra som kan bedre bemanningen.
Nordmann blir administrerende direktør i BDO Global22.10.2025 15:11:37 CEST | BDO | PressemeldingTrond-Morten Lindberg er utnevnt til ny CEO i BDO Global. Han overtar lederrollen etter Pat Kramer og tiltrer formelt i november 2026.
DERTOUR Group styrker konsernledelsen etter rekordvekst22.10.2025 15:08:38 CEST | Apollo | PressemeldingUtvider ledergruppen for å drive kundesentrering, lønnsom vekst og teknologisk innovasjon.
Stenger Molde ferjekai natt til fredag – erstattes av avganger Hollingsholmen-Vestnes22.10.2025 15:04:45 CEST | Statens vegvesen | PressemeldingArbeidene med oppgradering til nytt hydraulisk aggregat krever at ferjekaia stenges mellom kl. 22:45 torsdag 23. oktober og kl. 06:30 fredag 24. oktober.
Econas høstkonferanse22.10.2025 14:33:44 CEST | Econa | PresseinvitasjonHøstkonferansen er en møteplass på tvers av næringsliv, arbeidsliv, akademia og samfunnsliv. Én dag tett på kilder, trender og beslutningstakere – for redaksjoner som vil styrke kildenettverket og få faglig påfyll. Årets tema: «Verden i en brytningstid: Norsk økonomi, utenrikspolitikk og arbeidsliv i en ny æra».
Bodil Holst vinner Forskningsrådets innovasjonspris22.10.2025 14:18:16 CEST | Forskningsrådet | PressemeldingBodil Holst er eksperimentell fysiker, professor ved Universitetet i Bergen og gründer og administrerende direktør i Lace Lithography AS. Hun har utviklet et bredt spekter av teknologier fra atom-mikroskoper, skismøring inspirert av isbjørnskinn og ny teknologi som gjør det mulig å lage bittesmå mønstre på overflater som blant annet databrikker.
Tennis: En global idrettsgigant – men fortsatt en underdog i Norge22.10.2025 14:03:19 CEST | Norges Tennis- og Padelforbund | KronikkFredrik Lovén er Landslagssjef i Norges Tennis- og Padelforbund, og har vært en viktig brikke i utviklingen av norske toppspillere. Norge er nå en kjent tennisnasjon i de fleste land i verden, men får sporten den oppmerksomhetene den fortjener her hjemme?
Forenkler sjømateksporten til Brasil22.10.2025 13:48:15 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | PressemeldingNorge og Brasil er enige om starte prosessen om utveksling av elektroniske helsesertifikater etter et møte mellom fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss, og det norske og brasilianske Mattilsynet.
Konkursnedgang i 3. kvartal: Et pustehull, men ingen hvilepute22.10.2025 12:51:13 CEST | Regnskap Norge | Pressemelding– Nedgangen er fra et høyt konkursnivå i første halvår. Det gir et lite pusterom, men er likevel ingen hvilepute. Handelskrig og svekket konkurranseevne er uten tvil utfordrende i tiden fremover, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Landkreditt – utlån økte med 23 prosent22.10.2025 12:42:58 CEST | Landkreditt | PressemeldingLandkreditt presenterte i dag resultater for tredje kvartal som viser tosifret volumvekst i alle selskaper.
Hva går nettleien til?22.10.2025 12:15:02 CEST | Glitre Nett | Pressemelding− Bli med bak kulissene for å se hva nettleien faktisk går til – fra vedlikehold og beredskap til milliardinvesteringer i fremtidens strømnett. I en ny informasjonskampanje får du bli med TV-profil Ingrid Gjessing Lindhave ut i felt og møte menneskene som drifter strømnettet. Dette sier Anette Johnsen, avdelingsleder for kundesenteret til Glitre Nett.
Vil øke forbruket av reinkjøtt22.10.2025 11:55:21 CEST | Landbruksdirektoratet | PressemeldingMarkedsutvalget for reinkjøtt fikk nytt mandat og ny sammensetning i sommer. Nå jobbes det med å forstå hvordan næringen kan øke salgstallene med et produkt mange har et positivt forhold til.
Sopra Steria skal bidra til at Lyse alltid er på22.10.2025 10:31:23 CEST | Sopra Steria | PressemeldingLyse har valgt Sopra Steria som strategisk samarbeidspartner for konsernets felles IT-tjenester. Det nye samarbeidet skal styrke konsernets digitale fundament og gjøre det lettere å skalere og utvikle nye tjenester.
Søknadsvinduet for støtte til sjøvettaktiviteter 2026 er nå åpent: Gi barn trygghet på vannet22.10.2025 10:05:57 CEST | Sjøfartsdirektoratet | PressemeldingHver sommer søker barn og unge mot sjøen for lek og opplevelser – men trygghet på vannet kommer ikke av seg selv. Nå åpner Sjøfartsdirektoratet søknadsvinduet for støtte til sjøvettaktiviteter i 2026, og inviterer frivillige lag og organisasjoner til å gi barn kunnskapen, ferdighetene og tryggheten som redder liv.